«У мене прохання – розкажіть докладно про операцію «корекція зору»: з якого віку вона дозволена, чи можна її робити людині похилого віку і як довго триває ефект від втручання: кілька років чи все життя? Також цікавлять протипоказання, – гадаю, їх чимало, раз операція не стала масовою, і всі продовжують ходити в окулярах… Деталі цікавлять як мене (мені 80 років), так і мою внучку (їй 17).
О. Дзібко, Хмельницька область».
На запитання читачки відповідає лікарка-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
– Лазерна корекція зору дає багатьом пацієнтам можливість позбутися короткозорості, далекозорості та астигматизму, забувши про лінзи та окуляри. Операція проводиться за допомогою спеціальної лазерної установки: лазерний промінь, спрямований на рогівку ока, змінює її форму, завдяки чому промені світла потрапляють безпосередньо на сітківку, і в результаті формується чітке зображення.
Процедура проводиться амбулаторно, саме втручання триває близько 10-15 хвилин, загальний час перебування пацієнта в клініці – не більше двох годин.
Методики корекції зору за допомогою лазерних технологій (всього їх існує шість, докладніше про кожну вам розповість лікар) застосовуються вже понад 30 років і вважаються ефективним і безпечним способом повернути гостроту зору. Але, як будь-яка операція, лазерна корекція має свої плюси та мінуси, а також низку обмежень та протипоказань.
Почну з обмежень за віком, які вас цікавлять насамперед: лазерну корекцію не роблять до 18 років (оскільки око ще росте і формується) і після 45 років (оскільки операція не позбавляє вікової далекозорості).
До основних плюсів лазерної корекції зору належать
- мінімальна травматичність,
- безкровність та безболісність втручання (процедура проводиться під місцевою анестезією за допомогою спеціальних очних крапель),
- а також швидке відновлення зору (пацієнт бачить краще вже через кілька годин після операції і одразу може повертатися до звичного способу життя ).
Крім того, лазерна корекція може проводитися на обох очах за один сеанс, а показники ефективного відновлення гостроти зору після неї спостерігаються у 95% пацієнтів.
Що ж до мінусів, це
- післяопераційний дискомфорт у вигляді відчуття стороннього тіла в очах, синдрому «сухого ока» або «туману» перед очима;
- тимчасове погіршення зору у сутінках та вночі, висока світлочутливість, двоїння яскравих предметів (іноді);
- можливість виникнення запалень, набряків, крововиливів (нечасто).
Також пацієнту з лазерною корекцією зору слід спочатку бути дуже обережним у басейні, уникати травм очей і голови.
Крім того, є перелік протипоказань, які унеможливлюють проведення такого виду корекції: це запальні захворювання очей, цукровий діабет, ревматоїдний артрит в активній фазі, онкопатології. Абсолютним протипоказанням є вагітність та лактація. До того ж корекція не дасть ефекту, якщо зір стабільно падає.
Але крім ризиків, протипоказань та вікового чинника, багатьох пацієнтів зупиняє висока вартість операції – це щонайменше 20 тисяч гривень для обох очей. Тим часом ефект від лазерної корекції зору зберігається не на все життя, а в середньому від 3 до 10 років, тому що після 40-45 років розвивається вікова далекозорість – природний фізіологічний процес, якому піддаються всі люди.
Підготувала Ірина Кадченко
Читайте також: