Статті

Як правильно доглядати хворих з інсультом?

Читачка запитує: “Мій батько потрапив з інсультом до лікарні. У нього було паралізовано ліву половину тіла. Але лікар сказав, що треба піднімати руку і згинати ногу, починаючи з першого дня. Навіщо хвору людину відразу напружувати?”

Відповідає лікар-невролог Сергій Пєлєшок:

– Важливим є не лише лікування, а й правильний догляд. Відновлення починається з першого дня хвороби. Тяжкого хворого, який надійшов до палати інтенсивної терапії, ми відразу вкладаємо на протипролежневий матрац, трохи піднімаючи кінець ліжка з боку голови, якщо необхідно, даємо кисень.

При інсульті часто у кінцівках підвищується тонус м’язів і формуються контрактури. Якщо з самого початку не займатися розробкою уражених кінцівок, то з’являться контрактури, і рука так і залишиться підведеною до грудей, а нога буде, як палиця (рука просить, нога косить). Тому лікар – фахівець з лікувальної фізкультури у перші ж день-два навчає родичів, як правильно укладати хвору руку або ногу, розробляти їх, масажист показує прийоми масажу.

Хворого треба перевертати на другий бік кожні півтори-дві години. Місця ймовірного утворення пролежнів слід підсушувати дезінфікуючим розчином (наприклад, камфорним спиртом) і масажувати. Пролежні з’являються дуже швидко: іноді достатньо хворому полежати нерухомо дві-три години.

Треба звертати увагу на положення ураженої руки або ноги. Якщо вони лежать неправильно, то потім через проблеми з суглобами людина не зможе вільно рухати кінцівкою.

– А як правильно?

Рука має бути трохи на узвишші (під кисть бажано підкласти подушечку), плече теж трохи підняте. Нога трохи зігнута в колінному суглобі, а стопа – під прямим кутом до гомілки.

Крім того, постійно перевертаючи хворого, ми запобігаємо застійним явищам у легенях. Змінюючи положення, важливо переконатися, що у пацієнта не порушується ковтання.

кщо у верхніх дихальних шляхах скупчується слиз, його потрібно акуратно видалити (для цього призначений спеціальний відсмоктувач), щоб попередити бронхіт, пневмонію та інші ускладнення.

За матеріалами fakty.ua

Новое на сайте

  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25
  • Новини

Про це знають не всі: які пільги та доплати належать дітям війни в Україні

Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.

22/11/2024 09:46
  • Новини

Є 10 днів: кому із пенсіонерів потрібно надати персональні дані, інакше виплат не буде

Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…

22/11/2024 08:56
  • Новини

У наслідок ворожої атаки на Суми є загиблі і поранені – воєнне зведення 22 листопада

На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…

22/11/2024 08:25
  • Новини

Оголошено про нову грошову допомогу: встигніть подати заяву

Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.

22/11/2024 07:36