Заслужений діяч науки УРСР, видатний вчений у галузі мостобудування та зварювальних процесів, засновник і перший керівник Інституту електрозварювання Академії наук УРСР. Цього з лишком вистачило, щоб пам’ять про Євгена Оскаровича Патона було увічнено випуском Національним банком України ювілейної монети до 140-річчя від дня його народження.
А народився він у 1870 році у Ніцці (Франція). 1894-го закінчив Дрезденський техуніверситет, потім – Петербурзький інститут інженерів шляхів сполучення. Його профілем стало мостобудування, і 1904 року він прийняв пропозицію створити у Києві кафедру конструювання мостів. Створив – і керував нею у Київському політехнічному інституті з 1904-го по 1938 роки. Одночасно у 1929-му в Академії наук України організував кафедру інженерних споруд, яка у 1934 році перетворилася на Інститут електрозварювання (з 1953 року – імені Патона). Євген Оскарович був автором понад 350 наукових праць – спочатку з конструювання та будівництва мостів, а потім, стосовно до цього – і з методів електрозварювання, розрахунку надійності зварних конструкцій, механізації зварювальних процесів. Метод швидкісного автоматичного зварювання під флюсом і дотепер називається методом Патона. У роки Другої світової розроблені й впроваджені ним технологія та обладнання для зварювання спеціальних сталей спростили і прискорили виробництво танків.
50 клепаних мостів спроектував свого часу Євген Патон. А ближче до 60-ти років зацікавився електрозварюванням – і народився у Києві перший в світі суцільнозварний міст через Дніпро – 1543 метри (з 1953 року його називають «міст Патона»). Загалом він був автором і керівником проектів понад 100 зварних мостів, очоливши впровадження зварювання у промисловість, впровадження потокових складально-зварювальних ліній.
Доктор технічних наук, професор, член Президії Академії наук УРСР, її віце-президент Євген Патон все життя пам’ятав повчання свого батька: бути потрібним не лише своїм батькам і своїм дітям, а й своїй країні. Адже недарма десь Всесвіт борознить астероїд «Патон», відкритий у 1979 році, через 26 років після того, як вчений пішов з життя. У Львові, у Бучі на Київщині, у Харцизьку (Донецька область) вулиці носять його ім’я. А ще у рідному місті автора цих рядків – Херсоні, у мікрорайоні «Корабел», де мешкають десятки тисяч суднозаводчиків – корабелів з Херсонського суднобудівного заводу (ХСЗ). Все життя пишаюся першим записом у моїй трудовій книжці – «слюсар», виданій на ХСЗ. Того року (1970-го) хрещені матері розбили об сталеві борти суховантажів 12 пляшок шампанського: саме стільки зі стапелів на воду було спущено вітчизняних та експортних “замовлень”. Взагалі не було б таких темпів без зварювальних автоматів Євгена Патона. Що показово: один із цих теплоходів був найменований «Академік Євген Патон».
До речі, життя показало, що наказ діда чудово засвоїв і Борис Євгенович Патон (1918 – 2020), всесвітньо відомий вчений, який пішов шляхом батька. Зварювання під водою винайшов Борис Патон. Зварювання у космосі – Борис Патон. І навіть зварювання в організмі людини. Першим у нашій країні Бориса Патона було удостоєно високого звання Героя України.
Як то кажуть, яблуко від яблуні недалеко впало.
Валерій Боянжу, Херсон — Одеса
*«Шов Патона» – так називається зварювання живих тканин лазером.
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…