Статті

Зарплата була хорошою, так чому пенсія маленька?

«У 2012 році мені виповнилося 50 років. Я мала вийти на пільгову пенсію, але мене змусили ще рік працювати. В результаті пішла на пенсію у 51 рік, і призначили її практично в мінімальному розмірі. Маю 38 років загального стажу, з них 13,5 року шкідливого – працювала на заводі.

Зараз отримую лише 3552 гривні. З них 2 тисячі йде на квартплату, 1 тисяча – на ліки. За шкідливістю потрібно лише 7,5 року, а в мене на 5 років більше, але за них не доплачують. Поясніть, чому при такому стажі і нормальній зарплаті я отримую мінімалку?

Ірина Плантєєва, м. Запоріжжя»

Про шкідливу роботу і вимоги до стажу

Станом на 2012 рік, жінка могла вийти на пенсію у 50 років, якщо йшлося, наприклад, про пенсію на пільгових умовах за роботу за списком № 2. Такі пенсії призначаються зі зниженням пенсійного віку на 5 років за наявності у жінок не менше 10 років на таких роботах. Коли пенсійний вік жінкам підняли до 60 років, то й термін виходу на таку пільгову пенсію став пізнішим.

Таким чином, ми робимо висновок, що ви працювали саме за списком №2. Такий стаж дає право лише на зниження пенсійного віку і інших пенсійних переваг, на жаль, не передбачає.

А ось для виходу на пенсію за списком №1 жінкам справді достатньо мати 7,5 року пільгового стажу в особливо шкідливих умовах. Такі пенсії призначаються на 10 років раніше, ніж звичайні. Тоді ви пішли б на пенсію у 45 років. До речі, за кожен повний рік роботи за списком №1 до стажу додатково зараховується по одному році.

Про розрахунок пенсії та мінімальну виплату

Щодо розміру пенсії, то ви вірно зазначили, що він залежить і від стажу, і від зарплати. І стаж у вас цілком пристойний. Однак такий стаж за нинішніми правилами дає право отримувати пенсію у розмірі лише 38% від зарплати. При цьому сама зарплата, яка враховується для розрахунку пенсії, може бути насправді не такою і високою, як би хотілося. Також слід враховувати, що формула розрахунку цієї зарплати, згідно з чинним законодавством, не є цілком досконалою і справедливою. Звідси і розмір пенсії, який є нижчим за середній, але все-таки вищим за мінімальний.

Сьогодні за законом розмір пенсії за віком не може бути нижчим за прожитковий мінімум, а для непрацюючих громадян мінімальну пенсійну виплату з 1 березня підтягнули до 2520 гривень. При цьому розмір вашої пенсії на тисячу гривень більший. Хоча, звісно, і на три з половиною тисячі виживати дуже складно.

***

Зазначимо, що цей лист ми отримали наприкінці лютого. Очевидно, що з 1 березня пенсію проіндексували і в конкретному випадку її розмір теоретично міг досягти вже чотирьох тисяч гривень. Сподіваємося, що так і сталося.

Новое на сайте

  • Новини

Благодійна організація надає грошову допомогу українцям: як зареєструватися

Частина українців можуть отримати грошову допомогу. На що саме надають кошти.

02/04/2025 11:30
  • Новини

Закінчується дія річних тарифів на газ: скільки доведеться платити споживачам

Квітень – останній місяць дії фіксованих річних тарифів на газ. Скільки доведеться платити українцям.

02/04/2025 10:50
  • Новини

Українцям видають продуктові набори: як отримати гуманітарну допомогу

Центр підтримки запрошує українців отримати безкоштовні продукти. Яким критеріям потрібно відповідати.

02/04/2025 10:10
  • Новини

Ще один період буде включено до страхового стажу для пенсії: подробиці нового закону

Які зміни встановили в Україні стосовно нарахування страхового стажу для призначення пенсії й кого це…

02/04/2025 09:20
  • Новини

У Харкові – великі пожежі внаслідок чергової атаки окупантів: зведення 2 квітня

Представники обласної влади розповіли подробиці нічних ударів Росії по мирних населених пунктах. У Генштабі ЗСУ…

02/04/2025 08:50
  • Новини

Чи можна спиляти дерево біля власного будинку без дозволу і штрафів

Розповідаємо у яких випадках за спиляне дерево доведеться заплатити штраф і чи можна уникнути покарання.

02/04/2025 07:31