Статті

Як отримати спадщину від некровних родичів?

Якщо ви не маєте заповіту, і, окрім вас, немає кому прийняти спадщину після смерті мачухи або вітчима, ви можете звернутися до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

Згідно зі статтею 1264 Цивільного Кодексу України (ЦКУ), у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

У зв’язку з тим, що відсутні спадкоємці першої-третьої черги, і ніхто із попередніх черг спадкоємців за законом не прийняв спадщину, той, хто є пасинком (падчеркою), має право успадкувати спадщину мачухи або вітчима як спадкоємець четвертої черги. Частиною 1 статті 1269 ЦКУ передбачено: спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

***

Якщо вам було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв’язку з відсутністю документального підтвердження факту родинних відносин, звертайтеся до суду.

Згідно з частиною 1 статті 316 Цивільного процесуального кодексу України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання. Таким чином, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім’єю, суд має установити факти:

  • спільного проживання однією сім’єю;
  • спільний побут;
  • взаємні права та обов’язки.

***

Згідно із законодавством, до членів сім’ї належать особи, які постійно мешкають разом і ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.

Обов’язковою умовою для визнання їх членами сім’ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт тощо.

Таким чином, під час подання заяви до суду вам необхідно підтвердити документально, що ви були з мачухою (вітчимом) пов’язані спільним побутом, у вас були сімейні стосунки, ви вели спільне господарство. Якщо ви здійснювали догляд, займалися лікуванням, у вас були спільні свята, фотографії, обов’язково надайте до суду відповідні докази, запросіть свідків, які зможуть розповісти про ваше сімейне життя.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Ми писали раніше, як прийняти спадщину в умовах військового стану далеко від дому?

Новое на сайте

  • Новини

Хитрий та цікавий спосіб посіву насіння на грядки – знадобиться столова ложка крохмалю

На які тільки хитрощі не йдуть овочівники, щоб зібрати ранній та рекордний урожай. Сьогодні розповідаємо…

03/04/2025 22:57
  • Новини

Погода в Україні на п’ятницю, 4 квітня

4 квітня очікується погода без опадів, у південних областях - місцями дощі.

03/04/2025 22:40
  • Новини

Магнітні бурі на п’ятницю, 4 квітня 2025 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

03/04/2025 22:16
  • Статті

Що таке Похвала Пресвятої Богородиці: історія святкування

Цього дня прийнято звертатися з молитвою до Діви Марії та просити захисту та заступництва у…

03/04/2025 21:39
  • Новини

Пенсіонери із 9 областей зможуть отримати доплату до пенсії у розмірі до 3250 гривень: що для цього потрібно

2025 року українські пенсіонери зможуть отримати нову фінансову допомогу, яку здійснить Міністерство соціальної політики разом…

03/04/2025 20:52
  • Статті

Скільки порошку сипати у пральну машину

Якість прання залежить від забрудненості білизни, і від прального засобу. Скільки порошку треба, щоб ваша…

03/04/2025 19:51