Як має змінитися медичне обслуговування, і чи збережуть у межах реформи сільські лікарні?
Новий етап медичної реформи передбачає відмову від поділу лікарень на обласні, міські та районні. Замість старої системи мають бути створені шпитальні округи. Зауважимо, що Порядок створення шпитальних округів було затверджено ще у 2019 році, але втратив свою силу у зв’язку з ухваленням наприкінці лютого цього року нової Постанови Кабміну*.
Шпитальні округи – це території, в межах яких населенню буде забезпечено надання комплексної медичної допомоги. Своєю чергою шпитальний округ мають поділити на кластери. Іншими словами, шпитальний округ охопить територію області, а шпитальні кластери – території її районів.
При їх створенні враховуватимуться:
Медустанови шпитального кластера розділять за видами допомоги, що надається ними. На його території мають працювати надкластерні, кластерні та загальні лікарні.
Найпростіші випадки захворювань лікуватимуть якомога ближче до пацієнта – у загальних лікарнях. Їх мають розмістити з розрахунку одна медустанова на 50-80 тисяч населення. У цих лікарнях займатимуться діагностикою пацієнтів, даватимуть консультації та плануватимуть лікування.
У складніших випадках пацієнтів повинні доставляти до кластерних і надкластерних лікарень, де їм нададуть високоспеціалізовані послуги.
Це багатопрофільні медзаклади. Вони визначаються з розрахунку одна лікарня на 150 тисяч населення. Дістатися до такої лікарні треба буде не більше ніж за годину.
Як показує практика європейських країн та США, зазначає глава МОЗ Віктор Ляшко, такі лікарні набагато краще справляються з поставленими перед ними завданнями. Вони мають великий набір пакетів медичних послуг, багато фахівців. А також можливість підстрахувати одне одного або надати в тій же лікарні додаткову консультацію, необхідну пацієнтові.
Надкластерна медустанова може бути як багатопрофільною, так і вузькопрофільною. Така лікарня мусить мати спеціалістів та медобладнання для надання медичної допомоги у випадках найбільш складних та рідкісних захворювань.
– Вузькопрофільні медустанови – це насамперед установи національного рівня, – уточнює Віктор Ляшко. – Під час кластеризації ми хочемо їх залишити, але лише певного профілю: наприклад, онкологічні, кардіологічні, інфекційні, фтизіопульмонологічні.
***
Пацієнти з інсультами та інфарктами зможуть отримати медичну допомогу тільки в кластерних і надкластерних лікарнях, а також у кардіологічних центрах.
*Постанова Кабміну «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я» № 174 від 28 лютого 2023 року
Читайте також:
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.