До свята Всесвітнього дня борошна, яке відзначають 20 березня, ми розповімо вам все, що треба знати про борошно.
Які сорти борошна існують?
- Борошно вищого ґатунку на дотик повітряне і має білий колір. Таке борошно використовують для випікання здоби, тортів і тістечок. Однак незважаючи на якість, борошно вищого ґатунку практично не має корисних мікроелементів.
- Борошно першого сорту є найпоширенішим. На дотик м’яке, тонкого помелу, на колір – біле, трохи кремового відтінку. Тісто з нього виходить еластичним, випічка тримає форму та об’єм, виходить ароматною та смачною. Найчастіше борошно першого сорту використовують для приготування булочок, пирогів, млинців та локшини.
- Борошно другого сорту виготовляється з цільного зерна. Значно темніше за інші сорти, більш жовте. У ньому міститься велика кількість висівок, тому вважається найкориснішим. Цей сорт борошна краще використовувати при виготовленні пряників, пельменів, вареників, млинців та хліба.
На що звертати увагу?
- УПАКОВКА. Вона має бути тільки паперовою. Тому намагайтеся не купувати борошно в поліетиленових пакетах, в яких воно не може дихати.
- СВІЖІСТЬ. Можливо, це прозвучить дивно, але не рекомендується купувати борошно, яке зроблено буквально тиждень тому. Від моменту помелу борошно має вистоятися мінімум місяць, інакше хороших виробів з нього не вийде.
- КОЛІР. Якщо при покупці борошна на вагу воно було білим, а потім потемніло – це говорить про те, що воно зіпсувалося. Також червоний відтінок такого борошна – ознака великої кількості в ньому висівок (це погано), блакитний відтінок вказує на наявність зіпсованого насіння або незрілих пшеничних зерен.
Перевіряємо якість вагового борошна
- Візьміть щіпку борошна і розітріть її. Гарне борошно скрипить на пальцях. Якщо воно клеїться і скочується – значить борошно відволожилося.
- Спробуйте на смак невелику кількість борошна. Якщо борошно якісне, то смак у нього ніжний, часто з солодкуватим присмаком. Якщо відчувається гіркота або пліснява, значить, борошно залежалося. А якщо борошно хрумтить на зубах, значить є домішки.
- Якісне борошно має бути без запаху. Залийте борошно гарячою водою і принюхайтеся: запах меду говорить про те, що в борошні завівся кліщ, кислий запах – значить борошно зіпсувалося.
- Щоб визначити, чи є в борошні крейда або вапно, його потрібно змішати з водою, вичавити в суміш лимонний сік або додати крапельку оцту. Якщо суміш шипить – до борошна додали крейду.
Як зберігати борошно вдома?
Найкраще борошно зберігати у герметично закритих скляних банках. А щоб у ньому не завівся жучок, покладіть у банку 2-3 зубчики часнику, це відлякує комах. Крім того, щоб уберегти борошно від вогкості, бажано покласти в шафу кілька лаврових листочків.
Пісне дріжджове тісто для пирогів, пиріжків, булочок та піци
Борошно – 500 грамів, тепла вода – 300 мілілітрів, сухі дріжджі – 5 грамів, цукор – 2 столові ложки, сіль – ¼ чайної ложки, олія – 4 столові ложки.
- У невеликій посудині з’єднати дріжджі, цукор і одну чайну ложку борошна.
- Влити трохи води і перемішати. Продовжуючи помішувати, додати решту води.
- Накрити харчовою плівкою і залишити в теплому місці на 10 хвилин.
- Потім перелити цю суміш у більшу посудину. Додати сіль і перемішати.
- Всипати одну склянку просіяного борошна, ретельно перемішати, знову накрити плівкою і залишити в теплому місці ще на півгодини.
- Додати олію і поступово ввести майже все просіяне борошно.
- Висипати на стіл решту борошна, викласти тісто і місити його протягом 10 хвилин. Воно має вийти еластичним, м’яким та однорідним.
- Злегка змастити тісто і чисту глибоку посудину олією.
- Викласти туди тісто, накрити плівкою і залишити в теплому місці на годину, щоб воно піднялося.