Але цей період — цілющої дії нирки — триває лише кілька днів. Тому важливо встигнути скористатися цим часом, щоб поповнити свою домашню аптечку маленькими «живчиками», які включають весь потенціал сили дерева.
Розповідає лікарка-фітотерапевтка Олена Корсун.
«Бруньки дерев заготовляють ранньої весни, коли вони тільки починають набухати. Збирати ще сплячі, ненабряклі бруньки не слід – вони поки що не встигли накопичити максимум корисних речовин. Чи втрачено час, коли бруньки «спалахнули», «вибухнули» букетом листочків і зачатків майбутніх суцвіть? Не завжди. Наприклад, молоде листя тополі, яке ще розвивається, має прекрасні антисептичні властивості бруньок. А молоденьке листя берези діє м’якше, повторюючи дію бруньок цього дерева.
- Зверніть увагу на зовнішній вигляд бруньок – вони мають бути коричневими, загорнутими в смолисті лусочки, іноді – злегка зеленими біля основи. Понюхайте бруньки – у період набухання вони випромінюють приємний аромат, який посилюється, коли ви розтираєте бруньку в руці.
Вирушати на збирання бруньок у ліс краще в ясний сонячний день – у дощову погоду збирання лікарських рослин зазвичай не проводять.
- Бруньки зрізають з гілок біля самої основи гострим ножем. Іноді зрізають всю гілку повністю, після сушіння відокремлюють бруньки, а гілки (берези, осики, вишні, тополі) ріжуть секатором і заварюють як чай при дисбактеріозі, при вузлах у щитовидній залозі, для зміцнення сполучної тканини.
- Сушать бруньки в спеціальних сушарках, які дозволяють підтримувати температуру не вищу за плюс 30 градусів, або ж в сухому місці, що добре провітрюється, далеко від сонячних променів. Висушені бруньки зберігають у полотняних мішечках у темному місці не більше двох років.
Березові бруньки
Березові бруньки містять цінну ефірну олію, яка оздоровлює печінку, благотворно впливає на кровообіг і захищає від інфекційних захворювань. Завдяки сечогінним властивостям, бруньки берези застосовуються при підвищеному артеріальному тиску та набряках, у тому числі серцевого походження. Часто настоєм березових бруньок протирають обличчя при вуграх та інших запальних захворюваннях шкіри.
Бруньки берези мають антисептичні, противірусні, протилихоманкові, регенеруючі властивості. Щоб приготувати сечогінний антисептичний настій, 1 чайну ложку бруньок (до них можна додати звіробій, плоди кропу) заливають 1 склянкою окропу, настоюють під кришкою протягом 20 хвилин і проціджують. Приймають по 1/3 склянки 3 рази на день 20–40 хвилин до їди.
ВАЖЛИВО!
У великих кількостях настій одних березових бруньок має подразнюючу дію на ниркову тканину, тому людям із захворюваннями нирок слід поєднувати березові бруньки з перерахованими рослинами, а краще проконсультуватися з лікарем».