Статті

Лікарські рослини: чим корисний калган

А глянеш на рослину – зовсім непомітна. Кореневище калгану викопують восени, але можна і ранньою весною, коли з’являється раннє листя і рослина стає помітнішою.

Чим корисний калган?

Калган (перстач прямостоячий) – невелика трав’яниста рослина, яка зустрічається в основному на сируватих лісових луках, але може рости і в умовах повної посухи. Недосвідченому оку нелегко помітити її серед іншої трави, оскільки стеблинки у перстачу дуже тонкі, листя дрібне, а світло-жовті квітки взагалі майже непомітні: їх діаметр – всього 6-7 мм. Зате за ними калган легко відрізнити від усіх інших перстачів, оскільки у квіточок всього чотири пелюстки.

З лікувальною метою у калгану використовується бульбоподібне кореневище. Дубильні речовини, що містяться в ньому, зупиняють гниття, «дублять» оболонки бактерій, викликаючи їхню загибель. Тому перстач використовується для полоскання горла при ангіні, порожнини рота при стоматиті, обробки ран, що мокнуть, опіків, потертостей. На рані утворюється щільна плівка, а бактерії гинуть.

Відвар калгану здавна використовується для лікування розладів шлунка. До речі, про це говорить ще одна з назв цієї рослини — зав’язний корінь: ним «зав’язували» кишечник при діареї. Горілчана настоянка, яка приймається перед їдою, покращує апетит.

РЕЦЕПТИ

Загоювальна мазь

5 г подрібненого сухого кореневища калгану (приблизно столова ложка без верху) варити у склянці вершкового масла на водяній бані близько 2 годин, доки шматочки не стануть напівпрозорими. Процідити. Змащувати потріскані п’яти (попередньо вимиті та висушені), тріщинки на руках, обвітрені губи кілька разів на день і обов’язково на ніч.

Шлункова горілка (старовинний рецепт)

Змішати в рівних кількостях сушені перцеву м’яту, імбир і калган, залити горілкою, настоювати 3-6 тижнів. На 1 л горілки – 100 г суміші. Такі горілки пили по чарці (30 мл) за 20-30 хвилин до їди.

Відвар

1 столову ложку подрібненого кореневища калгану залити склянкою окропу і прокип’ятити 15 хвилин на слабкому вогні або настояти в термосі. Процідити, долити водою до 200 мл. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день за півгодини до їди при діареї, гастриті, дисбактеріозі, виразці шлунка. Більш міцний відвар (2 столові ложки на склянку води) використовувати для полоскання горла і порожнини рота, примочок.

Фітотерапевтка Наталія Замятина

Новое на сайте

  • Новини

Якого числа Радониця у 2024 році: як правильно поминати померлих і що не можна робити у цей день

Радониця – це день, коли прийнято поминати померлих. На яке число випадає Радониця у 2024…

09/05/2024 09:51
  • Новини
  • Різне

Окупанти атакували Україну 20 “шахедами” – зведення на 9 травня

Росія запустила по Україні "шахеди". Українські війська продовжують стримувати ворога на найгарячіших ділянках фронту. Українські…

09/05/2024 08:46
  • Комуналка
  • Новини
  • Пільги

В одній з областей субсидію на оплату електроенергії збільшать уп’ятеро

Частина українців отримуватиме підвищену субсидію протягом п'яти місяців. Таке рішення ухвалив уряд.

09/05/2024 08:03
  • Новини

Свята та народні прикмети 9 травня – що на Миколу Літнього не можна робити, щоб не накликати біду на сім років

9 травня в Україні відзначають День Європи. Вшановують пам'ять святого Миколая і пророка Ісаї. Іменини…

09/05/2024 06:42
  • Новини

Через 5 хвилин від цього десерту не залишиться і шматочка: найніжніший і найлегший Ангельський торт

На основі бісквіту готується безліч тортів, але сьогодні ми приготуємо справжній британський торт, який просто…

09/05/2024 05:27
  • Статті

Догляд за раною: що допоможе швидкому загоєнню?

Такі травми як порізи, проколи та забиття дуже часто зустрічаються у повсякденному житті. Серйозна рана…

09/05/2024 01:04