Вплив війни на економіку України позначився на зростанні цін на продукти, комунальні послуги, побутові товари тощо. Держстат оприлюднив відомості про те, наскільки зросла інфляція в Україні 2022 року.
Порівняно з листопадом у грудні 2022 року ціни на споживчі товари зросли на 0,7%. За рік рівень зростання інфляції становить 26,6%. Про це 10 січня повідомила Державна служба статистики.
Загалом продукти харчування подорожчали на 34,4%. Найбільше постраждали ціни на яйця та фрукти: в обох випадках зростання дорівнює понад 70%. Овочі подорожчали на 51,8%.
Алкоголь та тютюн подорожчали на 22,7%. Одяг та взуття подорожчали на 2,4%. Комунальні послуги (плата за житло, воду та електроенергію) та паливо подорожчали на 6%.
Побутова техніка та предмети домашнього вжитку стали дорожчими на 26,5%, транспорт – на 42,9%, охорона здоров’я – на 19,9% , зв’язок – на 13, 4%, культура та відпочинок – на 15, 9%, освіта – на 9,8%, готелі та ресторани – на 22,5%, а товари та послуги різного характеру – на 17,8%.
При цьому МВФ спрогнозував для України невелике економічне зростання у розмірі 0,1%. Про це повідомили у Міністерстві фінансів 22 грудня. Раніше через повномасштабне вторгнення Росії в Україну Міжнародний валютний фонд відмовлявся від прогнозів.
Передбачення падіння ВВП поліпшилися: замість 35% називають 33%. При цьому у 2024 році ВВП має зрости на 4%.
Повільне відновлення пояснюватиметься тривалим впливом у першому кварталі наступного року через пошкодження енергетичної інфраструктури.
Очікується, що економічна діяльність активізується в наступних кварталах переважно за рахунок державних витрат, тоді як відновлення експорту буде лише поступовим (з огляду на руйнування потужностей та залишкові проблеми з логістикою), а зростання споживання залишиться слабким (насамперед через зниження купівельної спроможності населення).
Зазначається, що стан економіки може покращитися і сильніше, якщо ситуація безпеки покращиться швидше.