Статті

Здоров’я щитовидки: коли треба йти до лікаря?

Чому цей орган такий важливий, і як зберегти його здоров’я, розповів лікар-ендокринолог Вадим Бурчак.

На що впливає щитовидка?

Щитовидна залоза – це невеликий орган у формі метелика, розташований біля основи шиї. Незважаючи на скромний розмір, щитовидку часто називають диригентом, який відповідає за злагоджену роботу всього організму, оскільки вона регулює обмін речовин і безліч життєво важливих процесів.

Якщо щитовидна залоза стає нездатною забезпечити надходження у кров необхідної кількості йодовмісних гормонів, це викликає відчутні, а часом і небезпечні для життя наслідки. Від постійної втоми, стрибків настрою та надмірної сухості шкіри до проблем із серцем, зором, кровообігом, нервовою системою та пам’яттю. Збої у роботі щитовидної залози також здатні підвищити ризик розвитку інсульту та інфаркту.

Що має насторожити?

Особливість патологій щитовидки – досить «розмиті» та неспецифічні симптоми, які може виявити у себе чи не кожна людина.

Найпоширеніші захворювання щитовидки – це вузлові утворення в ній, гіпертиреоз (підвищена функція залози) та гіпотиреоз (знижена функція). За наявності вузликів можливими є неприємні відчуття при ковтанні, поворотах або нахилах голови, зміна голосу.

Для гіпертеріозу характерними є нервозність, дратівливість, пітливість, тремтіння в руках, тахікардія, випадання волосся, схуднення, незважаючи на хороший апетит, відчуття постійного тепла в тілі та підвищеної вологості шкіри.

При зниженій функції щитовидки людина, навпаки, мерзне, набирає вагу, відчуває сонливість, загальмованість, забудькуватість, її серцебиття сповільнюється, волосся і шкіра стають сухими.

Але не ставте собі діагноз самостійно лише на основі перелічених вище ознак – вони можуть з’являтися і при інших станах, при емоційному або фізичному перенапруженні.

Що треба робити?

Для того щоб ваш «метелик» працював без збоїв і постачав до організму гормони в потрібній кількості, дотримуйтеся нескладних правил.

– ВЖИВАЙТЕ БІЛЬШЕ ЙОДУ І СЕЛЕНУ. Ці хімічні елементи необхідні для нормального функціонування щитовидної залози. Йоду багато в морепродуктах, морській рибі, морській капусті, журавлині, волоських горіхах, яйцях. Але найдоступніший спосіб заповнити його дефіцит – вживати йодовану сіль (при гіпертеріозі продукти, багаті на йод, протипоказані). Селен міститься у грибах, яловичій печінці, часнику, цибулі, кунжуті, насінні соняшника.

– НЕ НЕРВУЙТЕ І НЕ ПЕРЕВТОМЛЮЙТЕСЯ. Стрес негативно впливає на усі системи організму, включаючи ендокринну. Додаткові фактори ризику – нестача сну і перевтома. Тому вчіться розслаблятися та заспокоюватися, забезпечте організму повноцінний сон і регулярні прогулянки на свіжому повітрі (хоча в умовах війни це зробити досить проблематично).

БУДЬТЕ ФІЗИЧНО АКТИВНИМИ. Ви не повинні бути суперспортсменом, але щонайменше півгодини щоденного фізичного навантаження є життєво необхідними для покращення метаболізму та кровообігу. Це може бути зарядка, швидка ходьба, біг, стрибки, катання на велосипеді, танці.

– ХАРЧУЙТЕСЯ ПРАВИЛЬНО. Спеціальної дієти для профілактики хвороб щитовидки немає, але намагайтеся їсти більше цільнозернових каш, овочів та фруктів, вибирайте нежирні сорти м’яса та риби. Також максимально замініть тваринні жири на рослинні.

НЕ ЇЖЕ БАГАТО КАПУСТИ І СОЇ. Якщо в роботі вашої щитовидки є збої, не слід налягати на капусту (будь-яку – білокачанну, брюссельську, цвітну, кольрабі, броколі), особливо у сирому вигляді – вона ускладнює засвоєння йоду клітинами залози. Також негативно впливати на роботу щитовидки можуть соя, свіжі шпинат, арахіс, мигдаль, редис, редька, персик, груші.

НЕ ЗЛОВЖИВАЙТЕ КАВОЮ. Від однієї чашки кави вранці шкоди не буде. Але якщо ви п’єте її весь день, організм отримує ударну дозу кофеїну, що підвищує рівень кортизолу. Надлишок гормону стресу негативно позначається на роботі щитовидки й уповільнює обмін речовин.

ОБМЕЖТЕ КОНТАКТ ЗІ ШКІДЛИВИМИ РЕЧОВИНАМИ. Щоб не отруювати організм ззовні, не їжте і не пийте із пластикового посуду та упаковки, не контактуйте з пестицидами та гербіцидами, не захоплюйтеся побутовою хімією, використовуйте косметику з максимально натуральним складом.

Як перевірити щитовидку навпомацки?

Профілактично перевіряти щитовидку слід щонайменше раз на рік. Досвідчений лікар може виявити тривожні зміни навіть візуально і навпомацки. Здорова щитовидна залоза м’яка і майже не промацується. Якщо ж вона щільна, горбиста, болюча, – фахівець направить вас на УЗД, аналіз крові на гормони, пункцію.

Ірина Лебединець

Новое на сайте

  • Новини

Чим великодня паска відрізняється від панеттоне і яка випічка смачніша

У магазинах та на ринках перед Великоднем можна зустріти не лише паски, а й панеттоне…

02/05/2024 09:54
  • Новини

Відкрито реєстрацію на нову гуманітарну допомогу: як отримати продуктовий набір

Українці можуть безкоштовно отримати продуктові набори, предмети гігієни, ліки та одяг від благодійної організації. Куди…

02/05/2024 09:27
  • Новини

Росія завдала чергового ракетного удару, багато поранених – зведення на 2 травня

Російські війська продовжують стримувати ворога на найгарячіших ділянках фронту. Українські воїни активними діями завдають окупаційним…

02/05/2024 08:17
  • Новини

Частині пенсіонерів передбачена надбавка до пенсії: куди звертатися, щоб її отримати

Хто може отримати надбавку до пенсії і що для цього потрібно.

02/05/2024 07:36
  • Новини

Свята та народні прикмети 2 травня – що не можна робити в цей день, традиції на Чистий четвер

2 травня в Україні відзначають Міжнародний день поінформованості про цингу, Всесвітній день тунця та День…

02/05/2024 06:30
  • Новини

Таких смачних пиріжків з картоплею ви ще не їли: секрет у тісті з несподіваним інгредієнтом

Пиріжки – це чудовий перекус, доповнення до перших страв. Але часто господині скаржаться, що пиріжки…

02/05/2024 05:31