Статті

Маніпуляції: що треба знати про брехню?

Країна-агресор постійно використовує маніпуляції, щоб посіяти паніку і змусити нас сумніватися в ефективності влади та героїзмі армії. Прийоми, якими користується путінське оточення, було винайдено ще за радянських часів. Їхньою відмінністю є цілковите спотворення реальності і найбезсоромніша брехня задля досягнення мети. Як зрозуміти, що вами маніпулюють, роз’яснили на сайті Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Метод «великої брехні»

Цей прийом використовували ще у гітлерівській Німеччині, а сам Гітлер пояснював його так: «Це брехня настільки величезна, що ніхто не повірить, ніби хтось мав сміливість так нахабно брехати». Іншими словами, що неймовірніший обман, то швидше в нього повірять. Такий самий метод сьогодні використовують і кремлівські пропагандисти. Як приклад можна навести їхнє ствердження, що Росія розпочала «спецоперацію» тому, що «Україна сама готувала напад на Росію». З тієї ж серії і дикі ствердження про використання Україною як бактеріологічної зброї заражених смертельними захворюваннями птахів або комах.

Метод «ложки дьогтю»

Для тих, хто не надто довірливо сприймає будь-яку інформацію, росіяни використовують метод, який умовно можна назвати «ложкою дьогтю в бочці меду». Наприклад, маніпулятори на одному з псевдоукраїнських інтернет-каналів, який насправді знаходиться на території країни-агресора, розміщують правдиву інформацію. Вони розповідають про події в Україні, про перемоги нашої армії, про героїзм солдатів, але при цьому «вплітають» у контент потрібну їм брехню. У такому контексті наклеп сприймається органічно, і люди починають їй вірити.

Метод «гнилого оселедця»

Зазвичай таким способом користуються тоді, коли хочуть зруйнувати репутацію політичного або військового діяча. Для цього годяться будь-які, навіть бездоказові звинувачення, тому що вони все одно викликають сумніви у людей і оселяться у їхній підсвідомості. Саме таким способом користується кремлівська пропаганда, коли закидає в інтернет фейки про корупцію влади або про те, що волонтерські організації наживаються на війні. У такі звинувачення люди легко вірять, особливо у важкий для країни час. А самі наклепи «прилипають» до обвинуваченого, як сморід від гнилого оселедця.

Метод «розділяй і володарюй»

Російські маніпулятори намагаються вплинути на наше суспільство, використовуючи будь-які розбіжності. Це можуть бути протиріччя між владою та народом, різними політичними партіями. У цьому разі суспільство намагаються поділити на ворожі табори, пересваривши людей. І це дуже серйозно: адже якщо це станеться, ми рухатимемося не до перемоги, а у зворотний бік.

Що таке маніпуляція?

Маніпуляція – це підміна справжніх причин подій уявними. Цей спосіб впливу змушує людину рухатися у потрібному для маніпулятора напрямі. Таке завдання може бути виконане як за допомогою ЗМІ, так і будь-яких неформальних каналів інформації.

Як протистояти маніпуляціям?

Обмежте споживання і не змішуйте різнорідну інформацію:

  • прискіпливо перевіряйте все, про що вам говорять;
  • постарайтеся мати різні точки зору на одну проблему;
  • стежте за логікою висновків тих, хто надає вам інформацію;
  • не вірте, коли інформація подається надто емоційно;
  • подумайте, кому вигідна брехня.

І найголовніше, щоб не потрапити на вудку російських маніпуляторів, будь-яку інформацію краще отримувати з офіційних джерел.

Новое на сайте

  • Новини

Зметуть зі столу за кілька хвилин: готуємо кабачки в клярі за кілька хвилин

Не знаєте, що зробити з кабачками? Цей рецепт у клярі – ідеальне рішення на кожен…

12/07/2025 16:00
  • Статті

Доплата до пенсії для УБД: чому не враховують усі роки стажу

Маючи 37 років стажу, ветеран отримує доплату лише за два. Чи не порушує Пенсійний фонд…

12/07/2025 14:20
  • Новини

Карітас надає українцям грошову допомогу на шість місяців: хто саме може отримати виплати

Частина українців можуть отримати грошову допомогу від відомого благодійного фонду. Яким критеріям потрібно відповідати та…

12/07/2025 12:57
  • Новини

Пенсії в Україні індексуватимуть за єдиними правилами: що відомо

В Україні планують уніфікувати підходи до індексації пенсій — усі виплати будуть переглядатися за єдиним…

12/07/2025 11:55
  • Новини

Електролічильник рахує зайве: як перевірити й не переплачувати

Іноді рахунки за електроенергію можуть шокувати. Але не завжди причина – у споживанні. Можливо, винен…

12/07/2025 10:33
  • Новини

Пенсіонерам дозволили «збільшити» розмір пенсії: як це зробити

Ваша майбутня пенсія може бути вищою – якщо ви скористаєтеся змінами, які щойно набули чинності.…

12/07/2025 08:30