Які продукти дорожчатимуть найближчим часом і від чого це залежить?
Як правило, ціна того чи іншого продукту складається з виробничих витрат, транспортних витрат, податків і торговельної націнки. З початком війни на вартість продуктів вплинули тимчасова окупація деяких територій, фізичне знищення низки підприємств, ускладнення логістики (доставки товару). Так, за останні місяці суттєво подорожчали: фрукти (на 83%), яйця (на 63%), овочі (на 52%), риба (на 41%), хлібобулочні вироби (на 29,5%) та м’ясна продукція (на 24%).
Наразі ситуація ускладнюється ударами рф по енергетичній інфраструктурі і у зв’язку з наближенням свят. Зі святами – річ звичайна. Заповзятливим людям традиційно треба заробити. А ось з енергетикою все набагато складніше. І не тільки тому, що зберігати продукти в умовах постійних відключень нереально, але й купувати їх за цінами, що щодня ростуть. Терористичні атаки на нашу енергетику, крім дефіциту електроенергії, провокують і прискорення інфляції. Надалі ситуація залежатиме від того, як розвиватиметься ситуація в енергетичній сфері.
Очікується і те, що у вартість продукції закладатиметься використання альтернативних джерел енергії. А значить – собівартість продукції зростатиме за рахунок:
За словами першого заступника міністра аграрної політики Тараса Висоцького, частка електроенергії у ціні, залежно від типу продукції, становить від 3% до 5%. Якщо ситуація буде контрольованою, з прогнозованими плановими відключеннями, істотного подорожчання не передбачається. Разом з тим, заступник голови у Всеукраїнській аграрній раді Денис Марчак зазначає, що використання генераторів на паливі обходиться приблизно у п’ять разів дорожче за електроенергію. Тому вартість низки продуктів збільшиться на 10–15% залежно від категорії.
Найбільше відключення електроенергії позначається на виробництві молока, хліба, м’яса.
М’ЯСО І МОЛОЧКА. М’ясо-молочним продуктам потрібно багато електроенергії, особливо на зберігання готової продукції. Інститут аграрної економіки прогнозує зростання роздрібних цін на різні види м’яса – на 7–10%, а молочних продуктів – на 10–15%.
ХЛІБ. На виробництво хлібобулочних виробів також витрачається багато електроенергії. Якщо збережуться постійні відключення електрики, виробники не лише піднімуть ціни, а й зменшать асортимент. До речі, приблизно 20% підприємств хлібопекарської галузі зруйновано або не повернулося до виробництва з початку війни.
КРУПИ. Завдяки хорошому врожаю зернових зростання цін на крупу сповільнилося, і очікувати на їх зростання найближчим часом не слід. Незважаючи на війну, урожай гречки зібрали більше, ніж торік. Пшениці зібрали менше, але її все одно у 3–4 рази більше, ніж потрібно для внутрішнього споживання.
СОНЯШНИКОВА ОЛІЯ. Незважаючи на добрий урожай соняшника, ціни залишаться на колишньому рівні – заявили в Українському клубі аграрного бізнесу. Це пов’язано з тим, що 90% нашої олії йде на експорт.
ЦУКОР. У собівартості виробництва цукру енергоносії й пальне становлять 60-70%. За сприятливого розвитку подій зростання цін на цукор протягом року може становити не більше 10-12%.
ЯЙЦЯ. Через постійні відключення світла ціни на яйця знову можуть зрости, оскільки збільшуються виробничі витрати. Крім того, зростає вартість комбікормів, а вони становлять 70% собівартості яєць.
ОВОЧІ. За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, через проблеми з електроенергією зростає і собівартість зберігання овочів. Це спричинить зростання цін на 15-20% вже наприкінці грудня.
ЦИТРУСОВІ. Важко уявити Новий рік без мандаринів та апельсинів. Ціни на них теж “кусаються”, хоча, порівняно з жовтнем, можна сказати, що вони подешевшали (60-70 гривень проти 100-120 гривень). Цитрусові – імпортний продукт, тому їхня вартість прив’язана до валюти. Крім того, через війну ускладнилося транспортування: немає можливості використовувати морські шляхи, тому доводиться доставляти товар суходолом. Зберігати їх також треба у добре охолодженому приміщенні. Відповідно, постачальники встановлюють ціну, яка може компенсувати витрати на транспортування та зберігання цитрусових.
***
За прогнозами експертів, незважаючи на всі труднощі, продовольства в країні достатньо – і імпортного, і вітчизняного. Споживачів просять не панікувати і не скуповувати продукти. Штучний ажіотаж може спричинити ще більше підвищення цін, тому тримайте себе в руках.
19 травня очікуються невеликі дощі у більшості областей України. Ще буде свіжо, але холодні дні…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Цей тиждень — як брама, що веде до нового життя, де чекають нові сенси. У…
Коли на прилавках та столах з'являються редиска, спаржа, різна зелень, залишається тільки вибрати, що до…
Нещодавно уряд встановив розмір разової грошової допомоги, яку сплачують ветеранам та їхнім близьким до Дня…
Подорожчання ліків призвело до нового підйому зацікавленості до біологічно активних добавок (БАДів). Супроводжувальна інформація гарантує…