Запитання читача:
– Останніми роками лікарі наполегливо радять частіше їсти жирну морську рибу, не відмовлятися від шматочка-другого сала. А оливкову олію холодного віджиму вважають мало не рідкісними ліками, корисними для травлення та судин. Але на надлишок жирної їжі може погано відреагувати печінка. Як цього не допустити?
Відповідає лікар-гепатолог Віталій Янченко:
– Продукти – це ті самі ліки, тому головне – не переборщити з дозою. Наприклад, на день людині середньої статури можна з’їдати приблизно 50 грамів жиру. Найкорисніший жир – омега-3 жирні кислоти – міститься у червоній рибі з холодних морів.
Пару разів на тиждень можна дозволити собі невеликий шматочок свіжого сала. Реабілітовано вже вершкове масло, але лише доброї якості.
Корисна і нерафінована рослинна олія – оливкова, кукурудзяна, соняшникова. Ці жири необхідні організму, адже вони беруть участь у виробленні гормонів.
– Чим можна замінити дорогу морську рибу?
– Морською рибою дешевшою. Корисні жирні кислоти містяться у звичайному оселедці, причому навіть у більшій кількості, якщо риба дуже жирна. Також багато їх у горіхах, насінні. Омега-3 жирні кислоти вважаються гепатопротекторами: вони очищають печінку від токсинів, відновлюють мембрану клітини і беруть участь у виробленні вітаміну D, а також запобігають накопиченню в судинах бляшок холестерину.
Крім того, в рибі багато жиророзчинного вітаміну А (він добре засвоюється разом з риб’ячим жиром). Цей вітамін потрібен для роботи нервової системи і допомагає бачити у темряві. Обмінні процеси, в яких він бере участь, також відбуваються у печінці.
Також корисний для печінкових клітин вітамін Е, якого багато в морепродуктах, рослинних оліях – соняшниковій, оливковій, меншою мірою – у тваринних жирах.
Нагадаємо, ми розповідали про міфи про сало.
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.