Кому загрожує ця патологія і чим відрізняється від атеросклерозу, пояснив судинний хірург вищої категорії Микола Сафронков.
Облітеруючий ендартеріїт – хронічне захворювання артерій і капілярів, яке вражає переважно нижні кінцівки. При розвитку патології відбувається поступова облітерація – звуження судин аж до цілковитого закриття їх просвіту, що викликає порушення кровотоку і без лікування може призводити до омертвіння тканин, виникнення трофічних виразок та локальної гангрени.
Симптоми ендартеріїту схожі з проявами атеросклерозу: обидва захворювання характеризуються ураженням внутрішньої оболонки стінок судин, але пускові механізми при цьому різні. При атеросклерозі на стінках артерій відкладаються холестеринові бляшки, а при облітеруючому ендартеріїті в запаленні «винен» аутоімунний процес (атака організму власною імунною системою), що призводить до розростання сполучної тканини.
Точних причин розвитку ендартеріїту досі не виявлено, але до доведених факторів ризику належать тривалий стаж куріння, спадковість, часте переохолодження або обмороження кінцівок, хронічний або сильний стрес, травми ніг, неврити, обмінні порушення, наявність цукрового діабету та гіпертонії. Негативну роль може відіграти і наявність деяких інфекційних захворювань, зловживання алкоголем та жирною їжею, носіння тісного та незручного взуття.
При цьому чоловіки страждають від облітеруючого ендартеріїту набагато частіше за жінок, і перші ознаки хвороби можуть проявлятися вже в молодому віці.
Облітеруючий ендартеріїт зазвичай розвивається повільно, періоди загострення змінюються періодами ремісії. Про ранні стадії захворювання сигналізує підвищена чутливість кінцівок до холоду, часте відчуття в них оніміння або мурашок, судоми, швидка стомлюваність ніг. Потім до симптомів додається надмірно бліда і суха шкіра стоп, ламкість і деформація нігтів, випадіння волосся на уражених ділянках, відчуття пульсації в судинах, дискомфорт у ногах навіть у стані спокою. Характерною ознакою захворювання вважається також синдром переміжної кульгавості: спазми і болі в литкових м’язах при проходженні навіть невеликої відстані, які минають після короткого відпочинку, але при русі відновлюються.
На останніх стадіях недуги виникають трофічні розлади і гангрена пальців стопи.
Якщо у вас є характерні ознаки патології, потрібно звернутися до судинного хірурга або флеболога. Поставити діагноз і визначити ступінь ураження судин лікар зможе завдяки спеціальним тестам та обстеженням: УЗД судин з доплерографією, об’ємній сфігмографії (вимірювання пульсації в артеріях), рентгенографії з контрастною речовиною.
Лікування призначається залежно від стадії ендартеріїту та наявності інших хронічних захворювань, воно спрямоване на уповільнення запального процесу та усунення симптомів. Для цього використовують антикоагулянти, спазмолітики, протизапальні та антигістамінні засоби, вітаміни, фізіотерапію. Обов’язкова умова успішного лікування – цілковита відмова від куріння та вживання алкоголю, відсутність переохолоджень.
У важких випадках облітеруючий ендартеріїт лікується хірургічними методами.
Якщо хворобу виявлено у вас на ранній стадії, запобігти її розвитку можна простими профілактичними методами.
Ірина Лебединець
Подбайте, щоб виноград легко переніс зиму і порадував вас хорошим урожаєм наступного року.
Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.
Незважаючи на обіцянки, не всі українці матимуть змогу отримати нову грошову допомогу від президента.
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.