АЛЮМІНІЙ і ЧАВУН. Продукти не можна зберігати в алюмінієвому та чавунному посуді. Алюмінієвий піддається окисленню, а чавунний може бути з іржею.
ПОЛІЕТИЛЕНОВІ ПАКЕТИ. Жири, а це масло, маргарин, сир, сало, ковбаси, не слід зберігати у поліетиленових пакетах. Продукти там стають вологими і починають пліснявіти. Найкраще для олії годяться пластикові контейнери або фольга, а сир і копчені продукти можна загортати у пергаментний папір.
ПЛАСТМАСА. Пластикові контейнери не годяться для зберігання харчових продуктів у холодильнику, якщо такі посудини не мають відповідного маркування – мусить бути зображена чарка або виделка з ложкою.
ДЕРЕВ’ЯНИЙ ПОСУД. Дерево – екологічно чистий матеріал, але при тривалому зберіганні продуктів з великим вмістом рідини такий посуд може розбухнути і втратити форму, а волокна можуть почати відшаровуватися. Якщо дерев’яний посуд має розпис, то частинки фарби можуть потрапити в їжу.
Годяться харчова плівка, фольга (вона годиться і для зберігання готових страв), пергаментний папір, вакуумна упаковка.
З посуду для зберігання в холодильнику чудово згодиться скляна або емальована посудина.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…