Субота, 4 Травня, 2024
ГоловнаЗдоров'яЯкщо перед очима стали з'являтися плями... Коли йти до лікаря?

Якщо перед очима стали з’являтися плями… Коли йти до лікаря?

Этот материал также доступен на русском языке
Якщо перед очима у вас стали з'являтися темні плями, то це може бути ознакою макулодистрофії – небезпечної патології сітківки, що загрожує насамперед літнім пацієнтам.

Як не пропустити тривожні симптоми, розповіла лікарка-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.

Чим небезпечна патологія?

Вікова макулярна дегенерація (ВМД, макулодистрофія) – це захворювання, що вражає центральну частину сітківки – макулу, де відбувається фокусування променів світла. Незважаючи на свої скромні розміри (з сірникову голівку), макула відповідає за чіткий центральний зір, необхідний для виконання будь-якої роботи на близькій відстані. Якщо на цій ділянці відбуваються вікові дегенеративні зміни (в основному – руйнування або стоншення тканин макули), центральна частина зображення блокується, замінюючись каламутною плямою. При цьому периферійний зір часто залишається нормальним, і око добре бачить бічні об’єкти.

Дегенерація макули належить до найпоширеніших вікових офтальмологічних захворювань нарівні з катарактою та глаукомою і може протікати у двох формах – сухій (частіше) та вологій. Ця патологія сітківки ока вважається хронічною і прогресуючою і, якщо її не виявити і не загальмувати на ранніх стадіях, незворотно порушується центральний зір, а при вологій формі може настати цілковита сліпота.

Хто в групі ризику?

До основних факторів ризику розвитку ВМД відносяться вік понад п’ятдесят років, спадкова схильність, куріння, вплив ультрафіолету, а також наявність гіпертонії, цукрового діабету або високого рівня так званого поганого холестерину.

Побічно виникненню проблем із зором сприяє і нездоровий спосіб життя: неправильне харчування, відсутність фізичної активності, зайва вага.

Крім процесу старіння ока, дегенерацію макули здатні викликати очні травми, інфекції або запальні процеси.

Як проявляється захворювання?

На ранньому етапі макулодистрофія протікає практично безсимптомно, особливо якщо спочатку проблема виникає тільки в одному оці. Зміни зору людина помічає лише з часом, причому симптоми у кожного пацієнта можуть бути різними. Це залежить від форми захворювання і від того, яка ділянка макули постраждала.

Зокрема, можуть виникнути скарги на розмитість зору, розпливчасті літери при читанні, неоднакове сприйняття об’єктів кожним оком, порушення сприйняття кольору, поява в центрі зображення спотвореності, темної або каламутної плями.

Якщо вражено обидва ока, читання і дрібна робота стають майже неможливими.

Яке лікування призначають?

Щоб виявити дегенерацію макули на початковому етапі, важливо регулярно проходити профілактичний огляд офтальмолога. Фахівець дослідить око за допомогою офтальмоскопа, проведе необхідні тести і обстеження.­

При вологій формі захворювання на ранній стадії для лікування застосовуються офтальмологічний лазер і введення спеціальних препаратів усередину ока.

При сухій формі ВМД можливою є лише підтримуюча терапія, що уповільнює прогресування патології і покращує якість життя пацієнта: прийом антиоксидантних, вітамінних та мінеральних добавок (до складу мають входити вітаміни А, C та E, селен, цинк, бета-каротин, Омега-3, лютеїн та зеаксантин), підбір оптичних засобів (окуляри, збільшувальне скло, спеціальні лампи).

Вимірюємо холестерин і цукор

Враховуючи, що зміни зору при макулодистрофії є необоротними, профілактика є важливою подвійно. Окрім щорічного проходження офтальмологічного огляду, необхідно робити і розгорнутий аналіз крові для контролю рівня цукру та холестерину.

Також, щоб знизити ризик розвитку захворювання, носіть сонцезахисні окуляри, будьте фізично активними, стежте за вагою, включіть у раціон більше зелені, свіжих овочів та фруктів, морської риби, горіхів, зведіть до мінімуму вживання тваринних жирів.

До чого тут жовті плями?

Друга назва макули – жовта пляма. Так цю ділянку ока назвали через велике скупчення в його клітинах особливих пігментів жовтого кольору – лютеїну та зеаксантину. Вони не виробляються в організмі, а надходять до нього з їжею та спеціальними препаратами. Основна функція цих пігментів – захист фоторецепторів сітківки від різних негативних впливів.

Перевірте себе

Якщо вам здається, що у вас погіршився центральний зір, проведіть простий тест: закрийте рукою спочатку одне око, потім друге – і подивіться на прямі лінії. Якщо лінії спотворюються або здаються хвилястими, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Ірина Лебединець

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні