Статті

Як зберегти здоров’я, щоб війна не прискорювала старіння? Консультація лікаря

Як зберегти в ситуації, що склалася, оптимізм і хороше самопочуття, знизивши ризики передчасно постаріти, розповіла терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.

Після війни буде зростання хронічних захворювань

Про те, що війна і спричинене нею психоемоційне напруження прискорили наше старіння, ще на початку липня заявив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. За його словами, основна проблема в тому, що сучасна доступність інформації дозволяє людям постійно спостерігати за воєнними новини майже у прямому ефірі, що дуже впливає на психологічний стан і загальне самопочуття людини.

Подібний тривалий вплив на психіку, на думку вчених та лікарів, призводить до того, що ми біологічно старіємо на 10-15 років раніше. Простіше кажучи, зараз людей у 40-50 років можуть «наздоганяти» хвороби, які більш характерні для 60-річних. Крім того, нам прогнозують через рік-два зростання захворюваності на онкологічні та серцево-судинні захворювання (гіпертонія, інфаркти, інсульти). Це подвійно сумно тому, що ми і до війни значно поступалися своїм ровесникам з інших країн Європи у тривалості та якості життя, фізіологічно старіючи в середньому на 10 років раніше.

У всьому винні гормони стресу

Стрес різного роду зараз відчувають буквально всі: і ті, хто перебуває в окупації, і ті, хто страждає від обстрілів у мирних містах, і навіть ті, хто виїхав за кордон і перебувають у фізичній безпеці. Причини переживань можуть відрізнятися (страх за життя, невпевненість у майбутньому, неможливість пристосуватися до нових реалій), але результат один: наш організм виробляє гормони стресу – адреналін і кортизол, відсуваючи інші потреби на другий план.

Але якщо адреналін виділяється лише на момент небезпеки і швидко руйнується, то кортизол у стані хронічного стресу здатний вироблятися постійно, «відтягуючи» на себе всі ресурси організму. В результаті це призводить до дефіциту вироблення інших життєво важливих гормонів та запуску механізмів передчасного старіння: появи зморшок, погіршення тонусу шкіри, випадання волосся, збоїв у роботі внутрішніх органів.

До інших ризиків достроково постаріти у воєнний час можна віднести порушення сну, незбалансований раціон, малорухливий спосіб життя, неможливість дотримуватися правил особистої гігієни, нестача ліків, погіршення екологічної ситуації.

Як із цим боротися?

Навіть якщо змінити ситуацію в цілому ви зараз не в змозі, ваше завдання – спробувати змінити своє ставлення до неї і, як барон Мюнхаузен, буквально витягти себе за волосся зі стресового болота:

– більше спіть: для нормалізації сну пийте заспокійливі трав’яні збори;

– строго обмежте час читання та перегляду воєнних новин протягом дня, не присвячуйте цьому кожну вільну хвилину;

– не забувайте про особисту гігієну: незважаючи на тривожні думки або апатію, намагайтеся якомога щодня доглядати за собою;

– робіть ранкову зарядку – навіть якщо у вас немає жодного бажання, починайте займатися через «не хочу» і незабаром тіло саме вимагатиме щоденну порцію «м’язової радості»;

– якщо у вас є домашній улюбленець, приділяйте йому більше часу та уваги – це дуже розвантажує психіку і запобігає розвитку багатьох захворювань;

– приймайте свої звичні ліки, щоб контролювати хронічні захворювання;

– не зловживайте алкоголем: багато хто відчуває спокусу зняти стрес за допомогою спиртного, але це лише нашкодить організму і сформує залежність;

– по можливості дотримуйтеся свого звичного порядку дня: не відмовляйтеся від улюблених занять і хобі (в’язання, вишивання, робота в саду). Це підтримає ваше психологічне здоров’я, заспокоїть і подарує позитивні емоції, дасть відчуття, що на своєму рівні ви контролюєте ситуацію.

Ірина Лебединець

Новое на сайте

  • Новини

Де пенсіонери отримують найвищі пенсії: про такі суми українці можуть лише мріяти

Пенсійні системи різних країн різняться. Природно, що й пенсійні виплати у них різні. Україна не…

05/04/2025 05:27
  • Новини

Погода в Україні на суботу, 5 квітня

Тепла погода чи холодна? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.

04/04/2025 23:22
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 5 квітня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

04/04/2025 22:50
  • Новини

З такими сусідами вони точно переживуть спеку: що посадити поруч з огірками

Хочете отримати хороший урожай огірків і щоб вони не гірчили? Обов'язково посадіть поруч з ними…

04/04/2025 22:15
  • Новини

Така ніжна, що просто тане в роті: готуємо ідеальну буженину до Великодня

Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…

04/04/2025 21:45
  • Новини

В Україні хочуть скасувати копійки: чим доведеться розплачуватися натомість

Національний банк України заявив про важливі зміни, які торкнуться кожного українця. Чого очікувати.

04/04/2025 21:15