До Верховної Ради подали на розгляд законопроект № 7649. Він покликаний спростити механізм участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні. Кого це стосується і навіщо це потрібне?
Законопроектом пропонується таке.
Закон ще не ухвалено і, як ми знаємо, далеко не кожен законопроект доживає до своєї реалізації на практиці. Якщо його все-таки ухвалять, то жодного швидкого ефекту від цього не буде. Проте, за задумом авторів законопроекту, його метою є спрощення механізму добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Вони хочуть розширити коло осіб, які мають право на таку послугу, і зробити сервіс легшим та зручнішим.
Щоб зрозуміти, як буде, потрібно зрозуміти, як є зараз. В Україні добровільне пенсійне страхування існує з 2004 року. Але ця послуга не є популярною. Ми вже писали раніше, що укласти договір на сплату страхових внесків можна у податковій. Це можуть зробити лише працездатні особи, які офіційно не працюють. Наприклад, людина працює неофіційно або за кордоном. Такі люди мають доходи, але не сплачують податків або пенсійних внесків і, звичайно, втрачають стаж. Ось для них і придумане добровільне страхування, яке дозволяє купувати стаж.
Нововведення полягає в тому, щоб дозволити укладати такі договори усім людям, у тому числі й працюючим. Так вони могли б збільшити розмір внесків до Пенсійного фонду і, можливо, виграти при виході на пенсію, придбавши не лише стаж, а й збільшивши індивідуальний коефіцієнт зарплати. До речі, деякі пенсіонери теж хотіли б взяти участь у добровільному страхуванні, щоб отримати якісь бракуючі дні або місяці стажу, які б суттєво вплинули на їхню пенсію. Але це питання змінювати не мають наміру: люди, які вийшли на пенсію, вже нічого змінити не можуть.
Втім, не всі й зараз знають, що є добровільне пенсійне страхування. А якщо й знають, то не надто поспішають вкладати власні гроші, не довіряють державі або просто не думають про майбутнє.
Нагадаємо, що місяць стажу сьогодні коштує 1430 гривень – це 22% мінімальної зарплати (розмір єдиного соціального внеску). А якщо потрібно купити стаж за минулий час, то він коштуватиме вдвічі дорожче (34 320 гривень коштуватиме рік стажу).
Іноді здається, що витрачатися на це немає потреби. Комусь року стажу може не вистачити для призначення пенсії у визначений термін. Але якщо людина має понад 30 тисяч гривень, то вона може скромно прожити на ці гроші весь рік і без пенсії. По суті, це – розмір мінімальної пенсії, який треба віддати державі сьогодні, щоб вона тобі його виплатила завтра.
Очевидно, що головна суть проекту – збільшити надходження до бюджету. Хоча прямо про це не йдеться. Коло людей, які мають право на добровільне страхування, розширять. Додаткові кошти від проекту почнуть приходити одразу і покривати виплати нинішнім пенсіонерам. Тобто скоріш за все від запропонованого нововведення має виграти держава. А ось вкладники при цьому не знають, який отримають дивіденд і чи взагалі отримають.
Проблема – у формулі розрахунку. Пенсія залежить від стажу і від зарплати. У когось багато стажу, але маленька зарплатня. У цьому разі, за логікою законодавця, можна буде збільшити самостійно внесок: по суті, добровільно сплачувати великий податок у надії на те, що цей відсоток колись позитивно позначиться на майбутній пенсії. Але прорахувати це, напевно, сьогодні неможливо. Ніхто не скаже точно, що якщо відраховуватимеш стільки, то отримаєш стільки. Тим більше, і закони у нас часто змінюються, та й ситуація у світі, як бачимо, дуже нестабільна.
Буває навпаки, що доходи у людини хороші, а стажу немає. Ось тут добровільне страхування набагато корисніше і, як уже сказано вище, ця норма існує і сьогодні, навіть якщо зміни не ухвалять. Відкладай хоча б трохи зі своїх тіньових доходів до Пенсійного фонду і гарантовано отримаєш у майбутньому від держави хоча б мінімалку. Хоча тим, хто має достатньо коштів, тому й пенсія не особливо потрібна. Але в житті трапляється усіляке, і до старості можна залишитися і без роботи, і без грошей. У результаті часто мізерна, але гарантована державою пенсія залишається єдиним джерелом існування.
Щодо можливості укладати договір про страхування через «Дію», то така можливість – це, швидше, позитив. Та й портал електронних послуг Пенсійного фонду – це теж дуже зручно. Хоча є нюанси. З одного боку, такими сучасними технологіями електронного документообігу не можуть похвалитися в інших країнах світу. З другого боку, далеко не у всіх українців є елементарно смартфон, щоб користуватися такими сервісами.
Є й етичне питання, коли за допомогою цих електронних додатків держава знає про кожен твій крок. Здавалося б, якщо ти добропорядний громадянин, то боятися нема чого. Але одна річ, коли нові технології людині в чомусь полегшують життя, а інша, коли завтра без цих технологій не можна буде й кроку ступити.
Сергій Коробкін
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…