Впевнені, що багато з читачив побачать схожість з власними проблемами.
«Я на пенсії з 10 липня 2017 року. Пенсію розрахували виходячи із зарплати за останні три роки (на розсуд працівників Пенсійного фонду). Можливо, з періоду за 2000-2017 роки краще було вибрати якісь інші п’ять років?»
При обчисленні пенсії враховуються передусім дані про зарплату за усі періоди роботи з 1 липня 2000 року до моменту призначення пенсії. Додатково за бажанням пенсіонера в розрахунок можуть взяти дані про зарплату за п’ять років поспіль до липня 2000 року (за певних умов). Як видно з документів, що додаються до листа, у вашому випадку врахували зарплату за 2000-2017 роки, що чітко відповідає вимогам чинного законодавства.
Виходячи з даних про вашу зарплату за вказані роки, виводиться індивідуальний коефіцієнт зарплати. У вашому випадку вона становить 0,93412. Далі при призначенні пенсії зазначений коефіцієнт множився на середню зарплату в Україні за 2014-2016 роки (3764,40 грн.).
Річ в тому, що при призначенні пенсії враховується показник середньої заробітної плати по країні за три роки, що передують році звернення по призначення пенсії. Ви йшли на пенсію у 2017 році, тому при обчисленні пенсії врахували показник середньої зарплати за вказані роки. Таким чином, пенсія призначалася із зарплати 3515,40 гривні (3764,40 х 0,93412). Запам’ятаймо ці цифри і повернімося до них пізніше.
«16 серпня 2021 року я звернувся по перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер. За частину серпня різницю мені не доплатили, хоча спочатку я звертався по перерахунок ще у липні. Чому?»
Такий вид перерахунку пенсії проводиться з 1 числа поточного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа цього місяця, і з 1 числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15 числа. Можливо, у липні ви зверталися по консультацію щодо перерахунку. Але за фактом заяву у вас прийняли лише 16 серпня, тому перерахунок зроблено з 1 вересня – у встановлені законом терміни.
«Після додаткової перевірки мою пенсію з листопада, навпаки, зменшили. Як таке може бути?»
На жаль, ми не можемо дати чіткого роз’яснення про те, що сталося насправді. У нас немає повноважень перевіряти ще раз пенсійні справи. З листа Пенсійного фонду випливає, що при перерахунку вашої пенсії восени 2021 року вони помилилися щонайменше двічі:
Потім вашу пенсію ще раз перевірили, знову перерахували і частину грошей у листопаді повернули. У результаті пенсія стала все-таки більшою, ніж до перерахунку, але меншою, ніж нарахували спочатку – у вересні. З листопада 2021 року пенсія виплачується нібито правильно. Не дивно, що після такої чехарди люди звертаються зі скаргами.
Окремо зазначимо, що на сьогоднішній день для різних категорій громадян встановлюються різні розміри мінімальної пенсії. Це залежить від стажу і віку. Найнижча пенсія зараз не може бути меншою за 2027 гривень – це розмір прожиткового мінімуму, встановлений для непрацездатних громадян з 1 липня 2022 року.
«Після звільнення у січні 2022 року мою пенсію перерахували. І ще з 1 березня збільшили доплату, як мені сказали, за понаднормовий стаж. Чи так це?»
Звісно ж, при звільненні пенсію мусили трохи збільшити. Як відомо, пенсії працюючих громадян не перераховують, якщо, наприклад, зростає прожитковий мінімум. У разі звільнення розміри пенсій таким людям переглядають з урахуванням актуальнішого розміру прожиткового мінімуму. Від цього, до речі, міг змінитися розмір доплати за наднормативний стаж.
А що стосується березневого перерахунку, то, швидше за все, йдеться про індексацію пенсії. Раніше ми вже описували механізм індексації, коли на певний відсоток збільшується не вся сума пенсії, а розмір заробітної плати, яка підставляється у формулу розрахунку.
Так, середню зарплату по країні, яку брали для розрахунку вашої пенсії у 2017 році (3764,40 грн.), згодом було проіндексовано ще чотири рази:
Таким чином, зараз при обчисленні вашої пенсії враховується середня зарплата по країні в сумі 6186,32 гривні (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14). Далі ми одержану суму множимо на індивідуальний коефіцієнт зарплати – 0,93412. У підсумку у формулу розрахунку нинішнього розміру вашої пенсії ми підставлятимемо зарплату у розмірі 5778,77 гривні (6186,32 х 0,93412).
«Звертався по роз’яснення до обласного управління, але замість них відповідь підготували у місцевому Пенсійному фонді. Прошу допомогти розібратися, як мусили спочатку обчислювати пенсію і як повинні тепер?»
Навести всі необхідні розрахунки повністю ми не можемо, оскільки це може заплутати ще більше, адже з моменту призначення вашу пенсію перераховували вже неодноразово. Для наочності лише покажемо кінцевий розрахунок на сьогоднішній день.
Щоб отримати основний розмір пенсії, зазначену вище суму зарплати (5778,77 гривні) множимо на коефіцієнт стажу. У вашому випадку він становить 0,46417, що відповідає 46 рокам і 5 місяцям стажу. У результаті загальний розмір пенсії, за нашими підрахунками, на 1 березня мусив становити 2895,07 гривні, у тому числі:
Такий самий розмір пенсії ви вказуєте у своєму листі. До речі, з 1 липня прожитковий мінімум збільшився до 2027 гривень. Таким чином, надбавка за стаж у цьому прикладі зросте на 10,23 гривні (мусить становити 222,97 гривні).
***
Важливо розуміти, що це не є універсальним прикладом для розрахунку усіх пенсій. Це лише окремий випадок. Ми до кінця не знаємо, яка саме помилка сталася восени 2021 року під час розрахунку цієї конкретної пенсії.
Дуже часто буває так, що якщо пенсіонер пише листа до обласного управління, то відповідь на нього по суті готують працівники місцевого Пенсійного фонду. Тому, перш ніж писати до вищої інстанції, бажано спочатку отримати письмову відповідь місцевого управління. Тоді, додавши копії цих документів, можна звертатися вище. Якщо звернутися кілька разів або, наприклад, написати листа до Пенсійного фонду України до Києва, то рано чи пізно пенсійну справу вирішать перевірити на вищому рівні.
Адреса Пенсійного фонду України:
01601, м. Київ-14, вулиця Бастіонна, 9.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Піжама – домашній одяг для сну та відпочинку, який характеризується комфортом носіння та м'якістю тканини.…
Після переходу на новоюліанський календар дата Дня святого Миколая змінилася. Православна церква України з минулого…
Чи буде в суботу тепло, чи готуватись до дощів і снігу? Що кажуть синоптики.
Чи буде геомагнітна активність підвищена цього вікенду? Які прогнози роблять експерти?
Подбайте, щоб виноград легко переніс зиму і порадував вас хорошим урожаєм наступного року.
Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.