Статті

Що потрібно зробити, щоб отримати допомогу держави у відновленні зруйнованого житла?

З початку війни російськими загарбниками в Україні було пошкоджено та знищено тисячі будинків. Допомогти у відновленні зруйнованого житла обіцяє держава. Але для цього факт нанесення збитків нерухомості мусить бути документально підтверджено. Як це зробити?

Викликайте комісію…

Порядок фіксації руйнувань житла, пошкодженого внаслідок російської агресії, уряд затвердив ще у березні. Але, оскільки до нього були претензії, порядок доопрацювали. Змінами, зокрема, пропонується фіксувати пошкодження будівель та споруд не лише приватної та комунальної форми власності, а також державної. У документі також прописали основні показники, за якими оцінюється ступінь збитків, і деталі проведення обстеження.

За обстеження пошкодженого житла, зокрема, відповідають органи місцевого самоврядування (ОМС). Огляд будівлі мусить проводитися на підставі заяви її власника або балансоутримувача нерухомості. Перевірка проводиться спеціальною комісією, створеною ОМС. До проведення попередніх візуальних оглядів пошкоджених об’єктів та розробки плану робіт можуть залучатися спеціалісти напряму «Будівництво та архітектура».

За результатами складається акт комісійного обстеження, де відображається інформація про стан будівлі та варіанти можливого виправлення зафіксованих пошкоджень.

Потім мусить відбутися технічне обстеження будівлі, що передбачає огляд фундаменту, даху, стін, перекриттів, сходів, несучих конструкцій будівлі.

…і ухвалюйте рішення

За результатами технічного обстеження складається акт, у якому фіксується ступінь пошкодження будівлі. Збитки, завдані будові, можуть бути трьох ступенів:

  • незначні пошкодження;
  • середні пошкодження;
  • значні пошкодження та руйнування.

Враховуючи ступінь руйнувань, ухвалюється рішення про відновлення або реконструкцію будинку.

Будівлі з першим ступенем пошкодження підлягають ремонту. У приватному будинку він має бути виконаний протягом трьох місяців, у багатоповерхівці – за півроку.

На будівлі з другим ступенем пошкодження очікує капітальний ремонт. У приватних будинках він може тривати протягом одного-двох років. У багатоквартирних будинках проведення ремонтних робіт розраховано на шість місяців – півтора роки.

Третій ступінь пошкодження будинку передбачає його демонтаж та будівництво нової будівлі. На спорудження новобудови – як приватної, так і багатоповерхової – відводиться від одного до п’яти років.

***

Рішення про відновлення будинку ухвалює його власник або органи місцевої влади.

У Мінрегіоні закликають тих, хто має змогу самостійно відремонтувати своє пошкоджене житло, робити це зараз. Водночас, для тих, кому відновити свій будинок не під силу, уряд надав фінансування на первинний ремонт. І, як запевняють у міністерстві, у регіонах, де бойові дії припинено, такі ремонтні роботи у пошкоджених будинках уже тривають.

Новое на сайте

  • Новини

Ощадбанк ухвалив важливе рішення, що торкнеться багатьох клієнтів: що змінилося

Для клієнтів одного з найпопулярніших банків країни ввели важливі зміни. До коли відтепер можна користуватися…

07/07/2025 13:12
  • Статті

Перерахунок пенсій за новою формулою: чи варто чекати автоматичного заниження виплат

Пенсіонер Юрій Петренко вважає, що Пенсійний фонд незаконно перерахував його пенсію за двоскладовою формулою. Розбирається…

07/07/2025 12:11
  • Новини

Частина пенсіонерів зможуть отримувати грошову допомогу протягом шести місяців від Карітас: куди звертатися

Відомий благодійний фонд оголосив про видачу грошової допомоги українцям. Хто її може отримати та як…

07/07/2025 11:01
  • Новини

Одна куртка підлітку на 3 роки та дві сукні для жінки на 7 років: Гетманцев про прожитковий мінімум

В Україні досить дивно вирахували норми прожиткового мінімуму для громадян. Так, жінці належить дві сукні…

07/07/2025 10:22
  • Новини

Пенсіонери можуть отримати по 5000 гривень надбавки до пенсії: хто має на це право

Частина пенсіонерів можуть отримати спеціальні надбавки до пенсійних виплат від держави. Що саме передбачає пенсійне…

07/07/2025 09:50
  • Новини

Чи можна ламінувати документи в Україні: роз’яснення юриста

Вирішили заламінувати документ «про всяк випадок»? Можливо, дарма — це може стати причиною багатьох проблем.…

07/07/2025 09:00