Середа, 17 Серпня, 2022
ГоловнаДомашній адвокатМобілізація в Україні: як відбувається і кому загрожує кримінальна відповідальність

Мобілізація в Україні: як відбувається і кому загрожує кримінальна відповідальність

Этот материал также доступен на русском языке
Наразі в Україні через повномасштабне вторгнення Росії йде мобілізація. Кого призивають насамперед, де і як можуть вручити повістки, як відбувається мобілізація військовозобов'язаних без досвіду служби? У прес-службі Сухопутних військ ЗСУ дали відповіді на ці та інші питання, які сьогодні цікавлять багатьох українців.

Чи відрізняється нинішня кампанія від початку мобілізації у лютому?

Заходи щодо мобілізації людських та транспортних ресурсів проводяться відповідно до указу президента України №65/2022 “Про загальну мобілізацію”, закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” у визначених планами обсягах та термінах без зривів.

Усі, напевно, пам’ятають, які великі черги вишиковувалися з-поміж добровольців перед районними територіальними центрами комплектування (РТЦК) та соціальної підтримки на початку повномасштабного російського вторгнення. Насамперед йшли високомотивовані та патріотично налаштовані громадяни. А також резервісти оперативного резерву першої черги та звичайні добровольці з досвідом та без досвіду військової служби.

З огляду на необхідність якості комплектування військових частин бойового складу виникла потреба в наборі фахівців дефіцитних спеціальностей з досвідом проходження військової служби.

Кому вручають повістки насамперед? Як відбувається мобілізація військовозобов’язаних без досвіду служби?

Призов з мобілізації є обов’язковим для військовозобов’язаних. У той же час насамперед віддається перевага мотивованим, з високими морально-діловими якостями та відповідною підготовкою громадянам.

Для комплектування бойових частин обов’язковою вимогою є наявність досвіду проходження військової служби або навчальних зборів з військово-облікової спеціальності.

Тих, хто не служив, закликають до навчальних центрів, щоб пройти курси з метою їхньої підготовки за необхідними спеціальностями.

Як відбувається мобілізація добровольців з військовим досвідом, які не дочекалися повістки та за власним бажанням звертаються до військкоматів?

Вони звертаються до РТЦК або до військової частини, яку обрали, та закликаються туди. Військовозобов’язані, які мають досвід військової служби або залучалися на навчальні збори раніше, можуть бути спрямовані одразу до військових частин.

Чи підлягають мобілізації добровольці без досвіду служби?

Непідготовлені військовозобов’язані, без досвіду проходження військової служби або підготовки на навчальних зборах, направляються на підготовку. Вони навчаються у спеціалізованих центрах (полігонах), на курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації при ВНЗ (офіцери запасу).

Чи поширена практика вручення повісток на блокпостах або у людних місцях, наприклад, у метро, чергах на заправку та інших місцях?

Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми підпорядкування та власності.

Крім того, повістки можуть вручатися посадовими особами територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, за місцем роботи, а також на вулиці, на блокпостах тощо.

У законі не заборонено вручення повістки будь-де після встановлення особи. На порядку денному визначається дата та час прибуття до територіального центру для проходження медичного огляду.

Чи означає отримання повістки, що людину мобілізують?

Ні, це не означає. Є різні випадки. Виклик – це перевірка облікових даних насамперед і проходження медичного огляду визначення придатності.

Яка відповідальність загрожує за те, що військовозобов’язаний отримав повістку, але прийшов до військкомату?

Якщо людина не з’явиться на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у воєнний час, це тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( від 1700 до 3400 гривень ).

Національна поліція має право затримувати військовозобов’язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування (ст. 259 та 262 КУАП, ч. 3 ст. 38 закону “Про військовий обов’язок та військову службу”).

З іншого боку, ст. 336 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та на службу на заклик осіб з числа резервістів у особливий період. За це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років .

Які категорії не підлягають мобілізації?

Не підлягають призову на службу під час мобілізації:

  • заброньовані за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами та організаціями;
  • визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк до шести місяців (з наступним проходженням комісії);
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • у яких дружина (чоловік) з-поміж осіб з інвалідністю та/або один з батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи;
  • народних депутатів України.

Джерело: РБК -Україна

Нове на сайті