На порталі “Безкоштовна правова допомога” пояснили , наскільки це законно.
Нові зміни у законодавстві
На час воєнного стану у трудовому законодавство запровадили деякі зміни, проте, як і раніше, звільнитися можна такими способами:
- через розірвання трудового договору з ініціативи працівника;
- за згодою сторін;
- у зв’язку із закінченням терміну дії трудового договору;
- щодо розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у разі змін в організації виробництва та праці.
Наразі працівникам не потрібно попереджати роботодавців за 2 тижні про бажання звільнитися. Винятки лише ті, хто залучений до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану. І також працівники, залучені до робіт на об’єктах, які належать до критичної інфраструктури в районах, де ведуться бойові дії.
Зате у роботодавців повністю розв’язані руки, вони можуть звільнити будь-яку людину, якщо вона непрацездатна, або навіть коли перебуває у відпустці (виняток лише відпустка у зв’язку з вагітністю та догляд за дітьми до 3 років).
Чи можна звільняти людей електронною поштою?
“Відповідно до частини третьої статті 29 КЗпП ознайомлення працівників із наказами (розпорядженнями), повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їх прав та обов’язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі коштів електронного зв’язку”, – зазначають юристи.
Якщо роботодавець і працівник обмінялися електронними документами, це вважається підтвердженням, що обидві сторони з цими документами ознайомилися.
Наприклад, один із варіантів, як може статися такий обмін і власне, звільнення:
- працівник має кваліфікований електронний підпис (КЕП), яким підписує будь-яку заяву, у тому числі про звільнення та надсилає її роботодавцю;
- у відповідь роботодавець надсилає працівникові наказ, підписаний, зокрема з використанням КЕП.
Проте дуже важливо, щоб така процедура була прописана в актах організації , звідки у такий спосіб звільняється працівник
Якщо немає КЕП, то обмін документами може відбутися електронною поштою або месенджерами. Але потім організація має створити протокол, у якому обов’язково має бути інформація, затверджена цим порядком .
Нові підстави для звільнення
В Україні розширили перелік підстав для звільнення працівників під час війни.
Серед яких – неможливість забезпечувати умови праці через знищення майна внаслідок бойових дій. На додаток до цього запроваджується спеціальна процедура звільнення таких працівників. Про це йдеться у проекті закону №7251.
Також там зазначено ще одну додаткову підставу для розірвання трудового договору. Відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці.