Артеріальний тиск (АТ) – один із найважливіших показників роботи серцево-судинної системи. Воно непостійне і коливається залежно від фази серця. Коли серце скорочується, тиск зростає. Коли серце розслабляється та наповнюється кров’ю, тиск в артеріях зменшується. Тиск крові на стінки артерій під час скорочення серця називають «верхнім» або систолічним, а під час розслаблення – «нижнім» або діастолічним.
Проблеми зі здоров’ям, пов’язані з серцево-судинними захворюваннями та гіпертонічною хворобою, є лідерами серед загальної захворюваності населення. Необхідно як знати рівень свого тиску, а й вміти правильно його вимірювати.
Стрес, фізичні, розумові навантаження та неправильний спосіб життя впливають на розвиток артеріальної гіпертензії та інших захворювань. Якщо вчасно не визначити зміни артеріального тиску, то людина має розвиток таких захворювань, як інсульт або інфаркт. Однак, перед вимірюванням тиску потрібно знати правильний алгоритм дій, і розібратися, як міряти тиск, тоді результат буде точним.
Вимірювання тиску, на перший погляд, здається простою процедурою, але потребує серйозного підходу. Для того, щоб результат вийшов правильним, необхідно дотримуватись правил вимірювання тиску. Регулярний контроль тиску та знання його рівня – профілактика серцево-судинних захворювань у домашніх умовах.
Одним із найпоширеніших порушень, пов’язаних з порушенням АТ, є гіпертонія. Нерідко за нею криється гіпертонічна хвороба, що призводить до інфаркту міокарда, інсульту та інших тяжких ускладнень. Артеріальна гіпертензія протікає безсимптомно, тому слідкувати за тиском необхідно якнайчастіше. У кого діагноз артеріальної гіпертензії підтверджений, добре потоваришує б з тонометром і перевіряти рівень тиску як мінімум двічі на день – вранці та ввечері.
При захворюваннях, пов’язаних з відхиленнями в АТ, виникають головні болі, слабкість, задишка, біль за грудиною та ін.
Недотримання цих умов може призвести до завищення показників артеріального тиску:
Щоб зміцнити серце, змішайте по 150 г меду та свіжого вершкового масла, по 100 г сирого насіння гарбуза (витовкти у ступці до стану кашки) та рису (підсмажити і змолоти), 50 г «кави» з насіння вікі посівної. Приймати по 1-2 чайні ложки після обіду та вечері.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…