Коронавірус передається на вулиці?
Передається. Шанси невеликі, але вони є. Коронавірус втрачає 90% своєї здатності заражати протягом 20 хвилин після перенесення повітрям. Більшість збудників вірусу зникають під час перших 5 хвилин. Свіже повітря добре справляється із розсіюванням хвороботворних мікроорганізмів, але невеликий ризик все одно залишається.
Омікрон поки що найзаразніший варіант коронавірусу. Але попередні дослідження показують, що люди, інфіковані омікроном, не видихають вищу концентрацію вірусу, ніж люди, які захворіли на дельта-штам. До того ж рух повітря на вулиці є випадковим, легкий вітерець може швидко розсіяти частинки.
Передача вірусу можлива, якщо ви дуже близько розмовляєте з людиною, ділитеся їжею, напоями або цілуєтеся, каже професор інфекційних захворювань Пріті Малані.
Скільки часу потрібно спілкуватися з людиною на вулиці, щоб заразитися?
Одне дослідження показало, що чоловік розмовляв з людиною на вулиці віч-на-віч протягом 15 хвилин, і захворів на коронавірус. Тому епідеміологи рекомендують надягати маску на вулиці, якщо ви тісно спілкуєтесь із людиною.
Під час випадкових зустрічей на вулиці дуже малоймовірно, що ви отримаєте небезпечну дозу інфекції, впевнена професор Кет Ноукс. Щоб заразитися, людина має кашляти чи чхати прямо на вас. Проте, ті, хто проводить багато часу з друзями на вулиці, мають бути обережними. Наприклад, під час пробіжки, якщо ви біжите позаду інфікованої людини протягом 20 хвилин, повітря, що видихається, може становити деяку загрозу зараження. Не варто виключати такої можливості.
Чи можливе зараження на вулиці, якщо торкатися ручок дверей або лавки?
На свіжому повітрі вірус вивітрюється з поверхонь приблизно за годину. Шанси заразитися на лавці в парку вкрай малі. Сонячне проміння вбиває вірус SARS-CoV-2 на відкритому повітрі.
На початку епідемії коронавірусу, коли про нього мало що було відомо, заражені поверхні вважалися основним розповсюджувачем вірусу. Людей закликали дезінфікувати ручки дверей та предмети загального користування. Але через два роки, після безлічі дебатів та обговорень, все більше вчених схиляються до того, що вірус частіше передається від людини до людини, а не через предмети.
Дезинфікувати поверхні, як і раніше, важливо, адже для інших патогенів, на кшталт кишкової палички, сальмонели та ротавірусних інфекцій – це основний спосіб передачі. Для боротьби з коронавірусом недостатньо очищати поверхні, вважає вірусолог Джуліан Танг. Ефективна міра профілактики – це маски та провітрювання приміщень. Миття рук та дезінфекція предметів – це додаткові способи захисту, а не панацея від коронавірусу, упевнений він.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, які країни у світі лідирують за кількістю інфікованих.
Андрій Горін
Джерело: odessa-life.od.ua