Неділя, 5 Грудня, 2021
ГоловнаСтаттіСвятині України: княжа усипальниця та непереможні фортеці

Святині України: княжа усипальниця та непереможні фортеці

Этот материал также доступен на русском языке
Протягом трьох років у межах урядової програми «Велика реставрація» проходитиме відновлення культурних пам'яток.

Планується, що буде відреставровано 150 архітектурних споруд у всіх куточках України. Ми розповімо про найвідоміші історичні об’єкти, які увійшли до цього переліку.

ТРОЇЦЬКА ЦЕРКВА: будував князь-монах

Де: м. Київ.

Троїцька церква розташована над Святою брамою – головним входом до Києво-Печерської лаври. Вона була побудована 1108 року як частина оборонних споруд підземного монастиря, з якого і почала свою історію лавра. Ініціатором будівництва став київський князь Святослав Ярославич, який відмовився від титулу та став ченцем.

Згодом Троїцька церква стала головною церквою монастиря, і сюди з Золотих воріт було перенесено старовинну Казанську ікону Божої Матері. Однією з найдивовижніших окрас церкви вважається дерев’яний золочений іконостас, створений лаврськими сніцарями Іваном Опанасовим і Яковом Оветком. Він виготовлений з липи в техніці «наскрізного різьблення». Освітлює церкву панікадило вагою 664 кг, а підлогу викладено фігурними чавунними плитами, відлитими на брянських заводах Демидова у 1732 році.

ХОТИНСЬКА ФОРТЕЦЯ: прославилася в кіно

Де: м. Хотин, Чернівецька область.

Будівництво кам’яних споруд фортеці почалося ще за Данила Галицького. Тоді половину її двору займав гарнізон, а половину – командування. Посередині був палац коменданта.

1600 року дядько київського митрополита Петра Могили разом із племінником польського короля Стефана Баторія переховувався у Хотинській фортеці від ворогів. Через століття почалися масштабні роботи зі створення навколо фортеці зовнішньої лінії оборони, якими керували французькі військові інженери. За останні 300 років Хотинська фортеця пережила чотири битви і п’ять разів її облягали вороги.

У наш час на її території знімали багато відомих фільмів: «Д’Артаньян і три мушкетери», «Чорна стріла», «Пригоди Квентіна Дорварда».

ГАЛИЦЬКИЙ ЗАМОК: історія штурмів та облог

Де: м. Галич, Івано-Франківська область.

Галицький замок наразі повністю зруйнований. Будували його в середині 1300-х років, проте в літописах ще в 1119 згадується цитадель, яка стояла на цьому місці. Хто будував замок, невідомо: одні вважають, що ініціатива належала Казимиру Великому, інші приписують спорудження замку волинському воєводі князю Любарту.

Замок має славну ратну історію: його штурмували загони селянської армії, нападали татари та османи, які за 40 років намагалися опанувати замком 29 разів. Під час визвольної війни замок перейшов до рук Богдана Хмельницького, а відбудовувати Галицьку фортецю допомагав російський воєвода Ходецький. Пізніше план реконструкції розробляв італійський військовий інженер Франческо Корразіні.

Згодом фортеця втратила своє оборонне значення, і частину її стін розібрали, щоб використати камінь для будівництва міста.

Де: м. Київ.

Собор Святої Софії був збудований візантійськими архітекторами за наказом Ярослава Мудрого на місці перемоги над печенігами. Різні джерела називають різний час його будівництва – 1017 або 1037 рік.

Під час нашестя хана Батия Софійський собор було пограбовано. Пізніше митрополит Петро Могила відреставрував споруду та заснував при ній чоловічий монастир. Після пожежі 1697 року за указом Петра I розпочалося будівництво кам’яних споруд, що збереглися донині. А дзвіницю собору було споруджено за розпорядженням Івана Мазепи, один із дзвонів навіть носить ім’я українського гетьмана.

У соборі знаходяться усипальниці Ярослава Мудрого та Володимира Мономаха, а біля собору є підземелля, в яких, за легендою, зберігалася бібліотека Ярослава Мудрого.

ЖОВКІВСЬКИЙ ЗАМОК: був проданий на аукціоні

Де: м. Жовква, Львівська область.

Жовківський замок заклав Станіслав Жолкевський 1594 року. Замок будували польські та італійські архітектори, зокрема придворний архітектор Яна Собеського.

Фортеця була споруджена з каменю, з високими вежами по кутах, і оточена ровом із водою. У верхньому ярусі веж зберігали архіви замку, а на другому поверсі була «татарня» – так називали в’язницю, в якій поневірялися полонені татари. Їх використовували як робочу силу під час будівництва міста. Фасад замку прикрашали статуї Жолкевського, Даниловича, Собеського та Радзивілла.

1606 року за наказом Жолкевського за замком розбили парк, у якому розводили зубрів, оленів, сарн. Цей звіринець дав назву одній з міських брам. Пізніше замок став резиденцією Яна Собеського, а ще через століття його продали на аукціоні. Під час світових воєн замок дуже постраждав, і зараз потребує ґрунтовної реставрації.

*Сніцарі – майстри художнього різьблення по дереву та карбування по металу

Читайте також: Какие тайны хранят украинские замки?

Нове на сайті