«Мені в терміновому порядку стала потрібна довідка з місця проживання про реєстрацію. По отримання цього документа я звернулася до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), розташованого в Київському районі Одеси. Однак довідку мені не видали, а вручили талон, згідно з яким я маю звернутися з цим питанням до ЦНАП аж через 10 днів… Що ж це за оперативність роботи така? І взагалі: який порядок отримання документа про склад сім’ї та реєстрацію і чи можна його отримати оперативніше, зокрема за плату?
Бачинська Л.К., м. Одеса»
Одесити вже не раз зверталися зі скаргами з приводу зволікань з отриманням такого документа. Чому так виходить? Можемо припустити, що причиною цього стали зміни в законодавстві, пов’язані з розширенням повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізацією надання адміністративних послуг.
З 2003 року, згідно з Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №204, діяла довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (форма №1). За потреби будь-яка людина могла отримати цей документ за місцем реєстрації – у паспортиста в ЖЕКу або в керуючій компанії.
Тим часом позаторік Наказ №204 скасували, а разом з ним і довідку про склад сім’ї. Тільки потреба в ній не відпала – її все одно треба надавати до відповідних органів для призначення соціальної допомоги, при вступі у спадщину, приватизації нерухомого майна, а також у багатьох інших випадках. Що діяти?
Вирішили видавати документ подібного змісту, але вже під іншою назвою, через центр надання адміністративних послуг. Чому через ЦНАП? Справа в тому, що видача відомостей такого характеру належаить до адміністративних послуг. А в Україні, відповідно до норм чинного законодавства, адмінпослуги надаються державними органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Перелік адміністративних послуг, які надають ЦНАПи, затверджений Постановою Кабміну №523-р від 16 травня 2014 року* (в редакції від 18.08.2021 р). Серед них:
– документ, який зараз називається не довідкою про склад сім’ї, а відомостями про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні (будинку). Втім, від перейменування документа його суть не змінилася. Як у довідці, так і у відомостях вказуються прізвища, імена, по батькові людей, що мешкають у квартирі або будинку, їх дати народження. Щоправда, відсутня графа «сімейний зв’язок» стосовно осіб, що проживають в одному приміщенні.
Порядок отримання відомостей про зареєстрованих осіб затверджений наказом директора Департаменту надання адмінпослуг Одеської міськради з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про адміністративні послуги» 5203-VI від 6 вересня 2012 року (зі змінами від 15.07.2021 р.). І отримати цей документ у терміновому порядку практично неможливо.
Попередньо треба записатися на прийом по телефону, по Інтернету або безпосередньо у ЦНАП. Можна сказати, що, за нинішніми мірками, отримати талон запису на прийом через 10 днів, – це ще не так вже й погано. Найчастіше, як розповідають одесити, чергового відвідування Центру для подачі заяви на отримання відомості про реєстрацію треба чекати близько місяця. А потім іще до 10 днів іде на те, щоб адміністратор ЦНАП обробив твою послугу і, нарешті, видав необхідний документ. Тобто замість одного дня (як було при отриманні довідки в ЖЕКу), зараз «папір» подібного змісту можна чекати місяць, а то й півтора…
Працівники ЦНАП заявляють, що, по можливості, намагаються йти назустріч людям, яким за обставинами отримання того чи іншого документа потрібне в найкоротші терміни. Особливо це стосується літніх людей, осіб з інвалідністю, інших представників пільгових категорій. Але для цього в прийомі відвідувачів має бути «вікно», тобто якщо хто-небудь по отримання адмінпослуги не з’явився у свій час.
Не вийде взяти довідку і «швидко, але за гроші», бо законодавчо послуга з видачі відомостей про реєстрацію надається протягом 10 робочих днів з моменту подання відповідної заяви, причому на безоплатній основі.
***
Як зробити адміністративні послуги доступнішими? Можливо, треба збільшити штат співробітників ЦНАП або передати повноваження з реєстрації громадян іншому виконавчому органу Одеської міськради. А може, навіть повернутися до «живої черги»? Як показує час, «жива черга», що існувала при ЖЕКах, була ефективнішою, ніж «електронна», впроваджена у ЦНАП.
* «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг».
Сергій Задорожний
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…