Илюстративне фото
У такій ситуації ще актуальнішим постає питання про те, як тепер підтверджуватимуть стаж при призначенні пенсії.
Насправді в цьому питанні практично нічого не змінилося. Основним документом, що підтверджує стаж до 2004 року, є трудова книжка та інші паперові документи. Починаючи з 1 січня 2004 року стаж підтверджується на підставі даних персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків. Навіть якщо у трудовій книжці є записи про роботу після 2004 року, але внески в цей час до Пенсійного фонду не сплачувалися, то такі періоди до стажу не врахують.
Згодом актуальність трудових книжок відпаде і весь стаж враховуватиметься лише в електронному вигляді. А поки що до наявних даних про сплату внесків після 2004 року в електронному вигляді можна додавати відскановані документи про стаж до 2004 року. Це і трудові книжки, і відомості про навчання, про службу в армії тощо.
Працюючим громадянам в цьому сенсі простіше. Оцифруванням трудових книжок займаються представники відділів кадрів. Але зробити це можна і самому. Для цього потрібно зареєструватися на порталі електронних послуг Пенсійного фонду, попередньо оформивши електронний цифровий підпис. Тоді можна самостійно відсканувати документи про свій стаж до 2004 року і завантажити їх на портал Пенсійного фонду. Більше того, надалі можна відстежувати, наскільки справно роботодавець платить за вас пенсійні внески, тобто контролювати свій стаж. У майбутньому все це дозволить оформити пенсію, взагалі не виходячи з дому. Нинішні пенсіонери, які вже зареєструвалися на такому порталі, можуть самостійно відстежувати розмір своєї пенсії та її складових. Це ж дозволяє подавати заяву на перерахунок пенсії по Інтернету, уникаючи виснажливих відвідувань Пенсійного фонду.
Але технології майбутнього, на жаль, не позбавляють нас вкоріненої бюрократії. Що робити, якщо з наявними документами про стаж не все гаразд і відсилати до Пенсійного фонду нічого? Відразу згадується всім відоме: «без бумажки ты букашка, а с бумажкой – человек».
Зі стажем після 2004 року все цілком зрозуміло: немає внесків – немає стажу. А от зі стажем до 2004 року ми все ще спираємося на старі правила. Йдеться передусім про «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (затверджений Постановою Кабінету Міністрів №637 від 12 серпня 1993 року). Згідно з цим Порядком, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі якщо документи про трудовий стаж взагалі не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Для підтвердження трудового стажу приймаються також виписки з наказів, особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання, а також інші документи, що містять відомості про періоди роботи. Можуть навіть прийматися членські квитки профспілок, але при цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
***
Важливо розуміти, що є окремі нюанси у підтвердженні стажу служби, навчання, догляду за особами з інвалідністю тощо. Проблеми виникають також при підтвердженні стажу для різних професій (наприклад, роботи в колгоспі або роботи членів творчих спілок). Непросто іноді підтвердити підприємницький стаж, про що ми не раз писали. Про все це у трудовій книжці, як правило, не пишуть. Але наша газета пише протягом уже 16 років.
У наступному номері ми далі висвітлюватимемо нюанси підтвердження стажу, а якщо у вас, любі читачі, виникнуть якісь питання, ми неодмінно постараємося відповісти на них. Пишіть нам за адресою:
65058, м. Одеса
вул. Маршала Говорова, 2, офіс 314.
*Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» № 1217-IX від 5 лютого 2021 року.
Сергій Коробкін
Раніше опубліковано: Пільговий стаж і право на пенсію: чому пенсіонер мусить бути в курсі?
Читайте також:
Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…