Газета «На пенсії», як і однойменний сайт, завжди в гущі подій: розповідає пенсіонерам про зміни у законодавстві, відповідає на запитання читачів і, звичайно ж, порушує різні проблеми. Одна з таких – право на субсидію за наявності депозиту. На сторінці сайту в «Фейсбуці», де була розміщена ця інформація, нас зачепив коментар Наталії Коломейко (нік Hatal). По суті, це звернення до чинної влади, і ми вирішили опублікувати його на сторінках нашої газети в надії на те, що його помітять «там» і вживуть заходів.
«Не знаю, куди звертатися, щоб бути почутою… Питання – про нові правила надання субсидій. Постановою Кабміну з травня 2021 року позбавили субсидії тих, у кого депозит понад 100 тисяч гривень. При цьому пересічним пенсіонерам встановлюють пенсії в 2000-4000 гривень, на які неможливо прожити, а тим більше лікуватися. (У літніх людей, практично у всіх, проблеми зі здоров’ям, а безкоштовного нічого немає. Вирвати зуб коштує 400-600 гривень. Що вже говорити про серйозніші захворювання?)
Тепер ще відбирають у літніх людей накопичені роками заощадження. Якщо раніше у них була можливість хоч якось зі своїх накопичень купувати ліки, оплачувати обстеження, операції, то в недалекому майбутньому все буде витрачено на погашення боргів за комуналку, коли люди похилого віку отримають свої заощадження після закінчення терміну депозиту. І змінити нічого не можна: якщо депозит оформлений на рік, банк раніше призначеного терміну гроші не поверне.
Як в такій ситуації оплачувати комунальні послуги та виживати на пенсію в 2000-4000 гривень? Позбавляючи старих можливості мати заощадження, їх прирікають на суїцид… Знаю двох пенсіонерів, які через безвихідь нещодавно намагалися піти з життя. Ще одна знайома готова віддати єдине житло тому, хто допоможе їй тихо і швидко піти з життя, бо виживання неможливе. І таких зневірених насправді багато.
Будь ласка, доки не почався опалювальний сезон, продумайте і дайте можливість людям похилого віку з депозитами отримувати субсидії, звільніть ваші жорсткі й недостатньо продумані заходи.
Якщо влада не має бажання створювати умови для виживання обтяжливим старикам, чи не краще дати їм можливість гідно і без страждань піти з життя, створивши службу евтаназії?»
На відсотках не розбагатієш
Коментар безапеляційний. А головне – достовірно відображає життя, а точніше, виживання українських пенсіонерів. Щоб переконатися, що це дійсно так, зробимо прості математичні розрахунки.
Приклад. У пенсіонера Н. на депозиті – 120 тисяч гривень, які він поклав у банк під 10% річних. Як відсотки він за рік отримує 12 тисяч гривень, тобто одну тисячу гривень на місяць.
Що дає ця додаткова тисяча гривень? Нічого. Без субсидії за комуналку в опалювальний період доведеться віддати в середньому дві-дві з половиною тисячі гривень (навіть від пенсії в чотири тисячі гривень мало що залишиться, а якщо пенсія і того менша?). І це тільки, якщо пенсіонер проживає у невеличкій квартирі. А якщо треба платити за індивідуальне опалення в будинку?.. Наприклад, за споживання газу нарахують не одну і не дві тисячі. Є на що шикувати?
А тепер обрисуємо позиції причетних до цієї проблеми установ і пошукаємо шляхи виходу з, по суті, убивчої ситуації.
ПОЗИЦІЯ УПРАВЛІНЬ СОЦЗАХИСТУ. На момент звернення по субсидію заявник повинен вказати в декларації суму депозиту. Якщо вона більша за 100 тисяч гривень – звертатися не має сенсу. Людині просто відмовлять у державній допомозі.
ПРАВИЛА БАНКІВ. Умови, за якими гроші вносяться на депозитний вклад, можуть бути різними і вони прописані в договорі. Як правило, депозити відкриваються на певний термін, і що більший термін, то вища прибутковість депозиту. Але якщо дострокове зняття вкладу договором не передбачено, клієнт ніяк не може забрати гроші раніше певної дати. При такому розкладі в цьому опалювальному сезоні можна легко втратити право на субсидію.
ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ СИТУАЦІЇ. Розв’язати проблему, про яку напевно не замислювалися автори змін, можна. Зробити це необхідно теж на законодавчому рівні: як написала Наталія Коломейко, «послабте ваші жорсткі й недостатньо продумані заходи». Як варіант, можна встановити перехідний період і не застосовувати в цей час нові норми до депозитів, відкритих або подовжених до 1 травня 2021 року. Тоді у людей була б можливість з часом зменшити суму вкладу і вже зараз отримати право на допомогу держави. Це питання виживання для тисяч пенсіонерів, де економія на субсидії недоречна і негуманна.
***
Власники депозитів стали заручниками ситуації, не підозрюючи про такий поворот подій. У цивілізованій державі в подібних випадках прийнято відстоювати свої права в судах. З огляду на «нестиковку», наші суди, можливо, стали б на бік людей, створивши прецедент для всіх справ такого роду. Але чи треба йти такими заплутаними стежками? Простіше доопрацювати документ і не знущатися над людьми, чиї доходи, не в приклад чиновникам, далекі від мільйонних.
Якщо у подружжя є окремі банківські рахунки, на яких розміщено депозити, і кожен з них менший за 100 тисяч, право на субсидію зберігається. Наприклад, на рахунку дружини сума становить 50 тисяч гривень, на рахунку чоловіка – 75 тисяч гривень. Загальна сума депозитів складає 125 тисяч гривень. В такому випадку житлова субсидія призначається, оскільки кожен з членів домогосподарства окремо має суму депозиту, що не перевищує дозволеної законодавством норми.
Раніше опубліковано: Депозит і субсидія: чи можна розв’язати проблему?
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…