Ми розбиралися, чи можна довіряти нітрат-тестерам.
Влаштували експеримент. Купили на Привозі найпопулярніші сезонні продукти – солодкий перець, баклажан і кавун.
У нашому розпорядженні опинився нітрат-тестер «СОЕКС». Щоб ним скористатися, досить ввімкнути прилад, вибрати назву продукту, увіткнути спеціальний зонд у плід і натиснути кнопочку «ОК». І вуаля! На дисплеї прилад висвітлив «страшні» дані: в кавуні небезпечна концентрація нітратів – 135 мг/кг (норма до 60 мг/кг).
Інші овочі виявилися в порядку: в перці – 2 мг/кг нітратів (норма – до 200 мг/кг), а в баклажані – 26 мг/кг (норма – до 300 мг/кг).
Для контролю ми повторили процедуру. Цього разу прилад показав інші цифри, хоча загалом результат був приблизно такий же: кавун – 129 мг/кг, баклажан – 20 мг/кг, перець – 79 мг/кг.
Після використання побутового вимірника шкідливих речовин ми вирішили перевірити, наскільки точні його дані. А тому віднесли наш продуктовий набір до державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи Одеської міської лікарні ветеринарної медицини, що на Привозі.
Тут процес перевірки набагато складніший. Спочатку досліджуваний екземпляр миють під проточною водою, а потім під дистильованою, після чого продукт витирають насухо. Потім розрізають на чотири частини і натирають на тертці. Проби кожної частини перемішують – щоб результат був точнішим і показував наявність шкідливих речовин у всьому продукті, а не в одній з його частин. В кількості 10 грамів пробу поміщають у пробірку зі спеціальним реактивом. Далі вміст нітратів перевіряє апарат, який щодня калібрують.
У підсумку ми отримали такі результати: баклажан – 56,9 мг/кг, кавун – 9,2 мг/кг і перець – 8,5 мг/кг. Тобто показники не перевищують норму – що, безумовно, добре, але і абсолютно не збігаються з даними тестера – що засмучує, бо до лабораторії з набором овочів та фруктів не набігаєшся.
У лабораторії кажуть, що побутові нітрат-тестери часто показують завищені показники. У цьому ми переконалися самі на прикладі кавуна.
У МОЗ пояснюють, що такі пристрої вимірюють не тільки нітрати, а й інші солі – фосфати або натрієві, які не є небезпечними для організму людини. Тобто по суті тестер дає сумарну кількість різних солей в продукті. «Похибка таких вимірювань може сягати майже 1000%», – попереджають у МОЗ.
Найнадійніший спосіб перевірки продуктів на нітрати – віднести їх до лабораторії. Тільки там фахівці можуть вам точно сказати, скільки шкідливих речовин міститься у ваших корисних покупках.
Крім того, ви можете у продавця на ринку або в супермаркеті вимагати показати свідоцтво про проходження санітарно-ветеринарної експертизи. Якщо ж ви купуєте продукти у стихійних точках продажу на вулиці, то тут вам жодних документів не нададуть, бо товар ніхто не перевіряє.
Сьогодні будь-хто може купити собі побутової нітрат-тестер або нітратомір. Вартість приладу – в середньому від 1300 до 4500 гривень. Але є варіанти і дорожчі – 10-15 тисяч гривень. Чи варто витрачати гроші? Адже прилади треба калібрувати і перевіряти.
– Такому обладнанню (нітрат-тестерам. – Прим. Ред.) Можна довіряти, тільки якщо воно пройшло перевірку. Відповідний сертифікат має бути у продавця. Його може зажадати будь-який покупець. Але сьогодні є фірми, які за копійки видають липові сертифікати. Якщо є сумніви з приводу роботи приладу, то треба звертатися до метрологічної лабораторії для повірки – в Одесі на Ковальській, 13, – запропонував Антон Гукасян, генеральний директор державного підприємства «Одесастандартметрологія».
Буває, що ми дізнаємося про наявність нітратів у покупках тільки прийшовши додому або просто сумніваємося в якості продукту. Але викидати «підозрілі» овочі не потрібно.
Щоб убезпечити себе, можна обрізати ту частину овоча, яка може містити нітрати. Наприклад, у столовому буряку потрібно відрізати верхню і нижню частину коренеплоду, у кабачків – зрізати шкірку, у огірків і редиски – хвостики і очистити від шкірки, в капусті варто позбутися від верхнього листя і не їсти качан. Кавуни, як і дині, найбільшу частину нітратів накопичують в недозрілих частинах м’якоті, прилеглої до шкірки. Особливо ці поради актуальні для дитячого харчування.
Одним з ефективних способів зменшити кількість нітратів є виварювання. За 40-50 хвилин термічної обробки кількість нітратів зменшується на 40 – 80%.
Також знизити кількість шкідливих речовин в овочах і фруктах допоможе їх замочування в холодній воді на кілька годин.
Нітрати – це солі азотної кислоти, які ще називають селітра. Ці речовини містяться в багатьох рослинах, у ґрунті й навіть у нашому організмі. У допустимих межах вони абсолютно безпечні. При потраплянні в організм людини нітрати перетворюються на нітрити. Саме вони у великих кількостях і завдають шкоди здоров’ю. Цікаво, що використання антибактеріального ополіскувача помітно знижує утворення нітритів.
Зелень, наприклад, шпинат і рукола, очолюють список продуктів зі вмістом нітратів, за ними йдуть сік селери і буряку, а також морква. В середньому 1-1,5 тисячі міліграмів на кілограм. Менше шкідливих солей мають цибуля, перець, баклажани і зелений горошок.
ВООЗ рекомендованою денною дозою нітратів вказує 3,7 мг/кг, тобто 222 мг для людини вагою 60 кг.
У 2017 році Європейський інститут з безпеки харчових продуктів (EFSA) обчислив щоденну допустиму норму нітратів (яку можна вжити без помітного ризику для здоров’я) – 235 мг для людини вагою близько 63 кг.
Але в доповіді Інституту також відзначено, що люди різного віку можуть спокійно перевищувати цю норму.
У метрологічній лабораторії ДП «Одесастандартметрологія»
за адресою: вул. Ковальська, 13, тел. (048) 726 79 49.
Гранично допустима концентрація нітратів у деяких продуктах:
Раніше опубліковано: Як правильно вибирати продукти?
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.