Статті

Пенсія за інвалідністю: що треба знати про додатковий стаж?

«Прошу пояснити, за якою формулою розраховано мою пенсію? У мене є відповідь із Пенсійного фонду, у зв’язку з чим у мене виникло багато запитань. Там наведено кілька варіантів розрахунку моєї пенсії. На пенсію за віком мене перевели з пенсії за інвалідністю тільки у 57 років. При цьому викинули весь стаж за інвалідністю. Чи законно це?

Валентина Бочарова, м. Харків»

Нові норми – нові правила

У вас досить довга історія пенсійного забезпечення, в якій плутаються навіть самі працівники Пенсійного фонду. Це видно з відповідей, які додаються до вашого листа. Ви пішли на пенсію за інвалідністю III групи ще 1995 року, потім були переведені на пенсію за інвалідністю II групи. Тоді пенсія була розрахована за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» – ті правила розрахунку дуже відрізнялися від нинішніх.

У 2004 році пенсія була перерахована за абсолютно новою формулою – за нормами нового Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Не думаємо, що є сенс заглядати так далеко в минуле і розглядати всі тонкощі тих розрахунків. Важливо розуміти, що не завжди вигідно переходити з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Здійснити такий перехід без особистої заяви пенсіонера в будь-якому разі неможливо.

Ймовірно, доцільність переходу на пенсію за віком прояснилася до 2004 року, коли збіглося кілька обставин. Тоді якраз на повен хід тривала пенсійна реформа. При цьому в 2004 році ви остаточно звільнилися, і вам можна було зробити перерахунок пенсії за час, відпрацьований після призначення пенсії за інвалідністю.

Про додатковий і фактичний стаж

За нинішніми правилами, пенсія за інвалідністю ІІ групи призначається у розмірі 90% пенсії за віком. При розрахунку такого виду пенсії до стажу додатково зараховується період з дня встановлення інвалідності до дня досягнення пенсійного віку.

При переході з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком такий додатковий стаж не враховується, як сталося і у вашому випадку. Вперше інвалідність було встановлено 1995 року, а пенсійного віку ви досягли 2002 року. Але ще потрібно враховувати, що ви далі працювали до 1997 року і в 2001-2004 роках. Тому додатковий стаж становить всього близько чотирьох років. У підсумку потрібно прораховувати, що вигідніше: отримувати 100% пенсії за віком при фактичному стажі 33 роки 7 місяців чи отримувати пенсію за інвалідністю в розмірі 90% пенсії за віком, але з урахуванням приблизно 38 років стажу.

Сергій Коробкін, незалежний консультант

Новое на сайте

  • Новини

Діти можуть допомогти батькам отримати пенсію – ось що заявили у Пенсійному фонді

У 2025 році право вийти на пенсію у 60 років мають ті, хто набув щонайменше…

05/07/2025 06:34
  • Новини

Погода на вихідні 5-6 липня: чи варто витягувати парасолі

Спека чи зливи? Чого очікувати українцям у суботу та неділю? Синоптики зробили детальний прогноз.

04/07/2025 23:36
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 4 липня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

04/07/2025 23:05
  • Новини

Кабачки збиратимете відрами: ефективні способи догляду від експерта

Щоб отримати щедрий урожай кабачків, важливо знати, коли поливати рослини, чим їх підживлювати та як…

04/07/2025 22:35
  • Новини

Набагато смачніша й корисніша за магазинну: готуємо домашню «Фанту»

Без барвників і консервантів – лише натуральні інгредієнти та яскравий смак. Готуємо улюблений напій в…

04/07/2025 21:55
  • Новини

Паспорти-книжечки втратять чинність: власникам зробили важливе попередження

У міграційній службі нагадали про важливу вимогу для власників документів старого зразка. Про що потрібно…

04/07/2025 21:19