Статті

Петрів піст: невідомі факти

Церковний статут наказує утримуватися в цей час від м’ясної та молочної їжі, і тільки середа і п’ятниця вважаються днями суворого посту. У недільні дні дозволяється навіть вживання вина.

Цей піст встановлений на спомин про апостолів Петра і Павла, які постили перед тим як проповідувати Євангеліє. Тривалість посту в різні роки різна – від восьми до 42 днів і залежить від дати святкування Трійці, яка своєю чергою прив’язана до дати Пасхи. Петрів піст починається в понеділок, через тиждень після Трійці, і закінчується напередодні 12 липня – дня святих Петра і Павла.

Вперше літній пост згадується в «Апостольському переданні», написаному ще у III столітті. Однак у давнину цей піст жодного стосунку до апостолів не мав. Він був встановлений для того, щоб ті, хто не зміг постити під час Великого посту перед Великоднем, мали можливість дотримуватися посту в інший час. У той час літній піст тривав від першого тижня після Трійці до Успіння. Пізніше з нього виключили липень, і перша частина посту стала закінчуватися перед святом Петра і Павла, а друга частина утворила Успенський піст, який починається в серпні. На початку IV століття день Петра і Павла став одним з найшанованіших свят, а піст стали сприймати як підготовку до нього.

Традиційними стравами в Петрів піст вважаються пісні борщі та супи, а також холодна окрошка. На спомин про Петра, який був сином рибалки і вважається покровителем рибалок, по вівторках, четвергах, суботах і неділях дозволено їсти рибу.

Прикмети Петрового посту

У Петрів піст наші предки ніколи не займалися рукоділлям. Вважалося, що навіть пришитий у цей період ґудзик може додати негараздів не лише «зашити» все хороше, але й привабити в життя щось погане. У дні посту було заборонено стригтися, щоб не втратити на все життя щастя й удачі. Крім того, в Петрів піст наші предки намагалися не давати і не брати нічого в борг.

Ірина Сорокіна

Новое на сайте

  • Статті

Платимо за комуналку не виходячи з дому: як це зробити за допомогою телефону

Для того щоб сплатити комунальні послуги, вже давно не обов'язково в будь-яку погоду виходити з…

06/04/2025 18:59
  • Статті

Пора готуватися до збирання кропиви: не проґавте момент

Про унікальні властивості кропиви люди знають з давніх-давен. За старих часів з кропиви ткали полотно.…

06/04/2025 17:55
  • Статті

Як зберігати зимовий одяг правильно: прості поради для ідеального порядку

Після закінчення холодів теплий одяг потребує правильного зберігання, щоб радувати своїх власників наступного сезону. Перше…

06/04/2025 16:28
  • Статті

Народні рецепти проти внутрішньочерепного тиску: перевірено роками

Головний біль, тиск у черепі, затьмарення свідомості — усе це може бути симптомом підвищеного внутрішньочерепного…

06/04/2025 15:47
  • Статті

Відомі люди на монетах: що відомо про життя і загибель В’ячеслава Чорновола?

Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із викарбуваними в металі знаменитими…

06/04/2025 14:45
  • Статті

Чому з віком бракує вітаміну B12 і як його поповнити?

З віком засвоєння вітаміну B12 погіршується, і це може серйозно позначитися на здоров'ї. Цей вітамін…

06/04/2025 13:46