Одні шкідники полюють на запашні суцвіття, інші – на молоді листочки та прирости, а треті – на плоди, які щойно починають формуватися. Наше завдання – їх зупинити. Сьогодні поговоримо про найнебезпечніших комах, що пошкоджують наші сади.
Взагалі різних цикад у світі налічується близько 20 тисяч видів. Найзлісніші, які вже поширені в Україні, – буйволовидна, біла, виноградна японська та зелена. Ці невеликі метелики, розміром до сантиметра, пошкоджують виноград, яблуні, груші, сливи, ягідні кущі, овочеві рослини, декоративні культури.
Самка за сезон відкладає понад 100 яєць. Оскільки з них вилуплюються майже 90% жіночого роду, можна легко полічити, якими темпами може розмножуватися шкідник.
Живляться комахи соком рослин. Пошкоджені листочки швидко засихають і жовтіють, а дерево немов зупиняється у своєму розвитку, починає хворіти.
Боротися з цикадками потрібно не лише за допомогою інсектицидів. Важливо виконувати агротехнічні заходи. Передусім слід утримувати ґрунт під чистим паром. Вирощувати в міжряддях цибулю, часник, які дають хороші врожаї в саду й на винограднику і відлякують цикадок. Вчасно видаляти бур’яни, особливо у червні. Рано восени слід перекопувати ґрунт у міжряддях. Крім цього, треба проводити дворазову (один раз на десять днів) обробку. Обприскувати треба не лише сад або виноград, але і траву, кущі, що поруч.
Хороший ефект дає застосування інсектицидів “Конфідор”, “Актеллік”, “Арріво”, “Інтавір”, “Фуфанон”.
Свій лет хрущі починають у травні. За все своє життя хрущ літає всього 30-40 днів, проте в пошуках їжі комаха пролітає близько 20 км на добу і за потреби може розвивати швидкість приблизно 8-11 км/год. У польоті жуки дуже гудуть. Основа раціону жука – молоді пагони, листя, квітки та зав’язі культурних і дикорослих дерев і кущів.
Улюблені плодові насадження цих комах – яблуня, вишня, черешня, слива, обліпиха, аґрус і чорна смородина. Хрущі охоче поїдають листя клена, дуба, горобини, тополі, берези, каштана, верби, осики, ліщини, бука, липи. Не їдять тільки дерен і бузок.
Але найбільше побоюватися потрібно личинок жука. На першому році життя вони цілком нешкідливі, задовольняються гумусом і кореневищами трав. А вже через рік личинка починає харчуватися корінням молодих дерев, а особливим делікатесом для неї є коренеплоди: морква, буряк, цибуля, картопля, а також коріння кукурудзи та полуниці, молодих хвойних дерев, особливо сосни.
Упоратися з личинками і дорослими особинами допоможуть препарати “Базудин” і “Антихрущ”. Можна вдатися і до перевірених часом народних способів: глибоке перекопування землі та збирання личинок вручну; осіннє перекопування зі внесенням у ґрунт «Білизни» або хлорки; весняне поливання полуничних грядок та інших рослин розведеним нашатирним спиртом (10-20 мл на відро води); обробка землі та листя плодових і декоративних кущів настоєм лушпиння цибулі (100 г сухої маси настояти п’ять діб у відрі води); саджання поблизу плодових дерев і кущів білої повзучої конюшини, коріння якої може накопичувати азот, який відлякує комах.
Так само небезпечні і плодожерки. Найчастіше в наших садах трапляються яблунева, грушева, сливова та персикова плодожерка.
Шкідник з’являється після цвітіння плодових дерев, приблизно наприкінці травня і орудує в садах до середини вересня. Плодожерки не завдають шкоди самим деревам, їхня головна здобич – плоди.
Самка відкладає яйця (до 120 штук) на листя, а згодом на плоди, з яких гусінь харчується м’якоттю і насінням. Зимують гусениці, які завершили живлення, в павутинних коконах під відсталою корою, щілинах підпірок, муміфікованих плодах, рослинних рештках та інших місцях. У молодих садах з гладкою корою дерев значна кількість гусениць зимує у верхньому (до 3 см) шарі ґрунту, переважно біля кореневої шийки.
Першу обробку потрібно провести буквально в перших числах червня препаратом “Кораген” (годяться “Матч” або “Проклейм”), через 30 днів її повторюють для закріплення результату. Також важливо провести обприскування рослин у другій половині липня, саме в цей час спостерігається найбільше скупчення гусениць. Краще використовувати біопрепарати “Актофіт”, “Лепідоцид” або “Бітоксибацилін”. Тільки врахуйте, що використовувати “Актофіт” по квітучих рослинах не можна.
Щоб точно знати, коли шкідник з’явиться у вашому саду, встановіть на стовбурах ловчі пояси.
Раніше ми розповідали, навіщо в саду японська айва.
Ваша квасоля виглядає так, ніби її хтось з’їв? Причина може ховатися просто під ногами.
Не знаєте, що зробити з кабачками? Цей рецепт у клярі – ідеальне рішення на кожен…
Маючи 37 років стажу, ветеран отримує доплату лише за два. Чи не порушує Пенсійний фонд…
Частина українців можуть отримати грошову допомогу від відомого благодійного фонду. Яким критеріям потрібно відповідати та…
В Україні планують уніфікувати підходи до індексації пенсій — усі виплати будуть переглядатися за єдиним…
Іноді рахунки за електроенергію можуть шокувати. Але не завжди причина – у споживанні. Можливо, винен…