Питання читачки:
– Мені 70 років. У мене виявили глаукому, призначили краплі. Що це за хвороба?
Ми розповідали, коли треба оперувати катаракту і який кришталик кращий.
Відповідає офтальмолог Сергій Риков:
– Одна з найпідступніших. Через те, що порушено відтік рідини з ока, страждає зоровий нерв. Зір не падає, а звужується тільки його поле: людина добре бачить прямо, але не помічає предметів по боках.
Глаукома часто розвивається непомітно, адже уражене око не болить і не турбує. Щоб не пропустити небезпечну хворобу і не втратити зір, всім людям після 40 років потрібно регулярно – хоча б раз на три роки, а краще раз на рік, – вимірювати внутрішньоочний тиск.
Якщо в сім’ї хтось хворіє на глаукому, то перевірятися треба раніше – вже з 30-35 років. Крім того, зараз з’явилося генетичне дослідження, яке виявляє, чи загрожує людині глаукома.
– Я читала, що глаукома можлива і при нормальному тиску.
– Так, і при зниженому теж, але частіше при високому. Потрібно обстежитися, і у разі звуження поля зору закапувати краплі, навіть при нормальному тиску. Якщо вдасться знизити його хоча б на один міліметр ртутного стовпа, то людина отримає гарний зір ще на десять років. Але краплі потрібно використовувати регулярно, не пропускаючи жодного дня, щоб попередити атрофію зорового нерва.
– Може, краще зробити операцію?
– Багато людей, навпаки, бояться операції. До речі, в Європі рідко оперують глаукому, і в Україні останніми роками також виконується набагато менше втручань.
Операція (лазерна або комбінована) проводиться, коли краплі вже не допомагають, причому після неї знижений внутрішньоочний тиск буде триматися не все життя, як помилково думають деякі пацієнти, а лише деякий час. Важливо пам’ятати, що після втручання краплі не скасовуються: їх треба закапувати, щоб тиск не підвищувався.
За матеріалами fakty.ua