Перерахунок буде, але не усім
– Звісно, ідеальний варіант – проіндексувати пенсії усім, але на це потрібно близько 300 мільярдів гривень. Це шалені гроші. В нас у 2024-му закладено лише 100 мільярдів гривень, – зізналася очільниця міністерства виданню «Форбс».
За її словами, найменша індексація буде у людей, які вийшли на пенсії в останні три роки, бо їхні виплати відповідають ринку. На відміну від людей, які отримали пенсію у 2000-х роках.
– Якщо дуже спрощено, то людина отримує пенсію за формулою, де базою для нарахування пенсії є середня зарплата за останні три роки. Індексація пенсій проводиться на рівень інфляції відповідно до останніх трьох років. Тобто системно занижували пенсію такій категорії громадян. І в результаті в нас є люди, які отримують 2500 гривень. А люди з таким самим стажем, які вийшли у 2019 році, отримують 5 тисяч гривень. Тому ми підтягуємо тих, хто отримує найменше. Це близько 60% від загальної кількості, – додала Жолнович.
Головне – пообіцяти?
Нагадаємо, раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував, що в березні пенсії проіндексують для усіх категорій громадян. Тоді ж він розповів подробиці бальної системи, яку планують запровадити.
– Основна мета – забезпечити, щоб кожен пенсіонер мав солідарну пенсію, не нижчу за 30% його середньої заробітної плати протягом життя. Разом із накопичувальною складовою, яку плануємо запустити у 2025 році, – це буде не менше 50% від середньої заробітної плати протягом життя, – зазначив очільник уряду.
Втім, не факт, що накопичувальна система запрацює саме в означені терміни. До того ж її введення не означає автоматичного перерахунку пенсій для нинішніх пенсіонерів.