19 вересня у Великобританії поховали Єлизавету II. Сполучене Королівство прощалося з королевою цілий тиждень. До її труни стояли кілометрові черги: щоб вшанувати пам’ять монарха людям доводилося чекати понад 14 годин.
На траурній церемонії була присутня й перша леді України Олена Зеленська, а представників РФ, Білорусі, Сирії, Венесуели, Афганістану та М’янми на похорон не запросили. «Одеське життя» згадало, як королева допомагала Україні.
Єлизавета II померла 8 вересня у віці 96 років — 70 з них вона правила Сполученим Королівством. За час свого правління монархиня неодноразово підтримувала Україну.
2005-го року Єлизавета II вручила президенту України Віктору Ющенку нагороду за вагомий внесок у розвиток міжнародних відносин. 2014-го, коли росія вторглася на Донбас, королева висловила підтримку суверенітету України, особисто потиснувши руку новообраному президенту Петру Порошенку. Останні роки Єлизавета ІІ вітала Україну з Днем незалежності, а 2020-го надіслала президенту Володимиру Зеленському «свої теплі привітання з нагоди національного свята, разом із найкращими побажаннями народу України в цей тяжкий час».
2022-го, з початком повномасштабного вторгнення росії, Єлизавета II пожертвувала кошти Комітету надзвичайних ситуацій, який допомагає українським біженцям у Великій Британії.
Згідно з королівськими правилами, монархиня не могла прямо висловлюватися про політичні події, але часто робила це завуальовано. У березні на аудієнції з прем’єром Канади Джастіном Трюдо на столі біля Її Величності стояв синьо-жовтий букет. Тоді ж члени королівської родини привезли волонтерську допомогу в Український культурний центр у Лондоні.
У травні королева відкрила лінію метро Elizabeth Line у Лондоні у жовто-блакитному вбранні, а її одяг завжди продумувався до дрібниць.
Того ж місяця Єлизавета ІІ згадала Україну у своїй промові під час відкриття парламенту.
«У ці скрутні часи мій уряд відіграє провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України», — заявила монархиня.
Ще одне посилання на український прапор з’явилася у вбранні королеви у червні на святкуванні Платинового ювілею правління.
У серпні Єлизавета II за традицією привітала Україну з Днем Незалежності та побажала українцям «матиме нагоду відсвяткувати свою культуру, історію та ідентичність».
Читайте також: