Однак що робити, якщо документи втрачені чи згоріли? Як довести, без документів про реєстрацію місця проживання, що ви проживали у зоні бойових дій чи тимчасової окупації?
Які переселенці можуть одержувати допомогу?
Статус ВПО можуть отримати мешканці територіальних громад, розташованих у районах проведення бойових дій, що перебувають у тимчасовій окупації, оточенні чи блокуванні.
За інформацією на 14 липня 2022 року , до їх оновленого переліку входять 313 територіальних громад дев’яти областей: Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Луганської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Сумської та Чернігівської.
Список цей складається Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних та міських військових адміністрацій. Внутрішньо переміщені особи, які переїхали з перерахованих громад, отримають грошову допомогу від держави (дві тисячі гривень – на дорослу та три тисячі гривень – на кожну дитину чи людину з інвалідністю).
Буває, що людина зареєстрована в одній із зазначених областей, але громада, в якій вона проживає, у цьому списку відсутня. У цьому випадку йому слід звернутися до своєї військової адміністрації та уточнити інформацію.
Як бути, якщо немає документів про реєстрацію?
Статус ВПО можна отримати відразу ж після евакуації, якщо людина має документи, що підтверджують її проживання в громадах, що входять до списку Міноборони. Для цього йому слід звернутися до органів місцевого самоврядування чи центру надання адміністративних послуг. Трапляються ситуації, коли переселенець не має документів, що підтверджують його місце проживання. У такому разі доказом його перебування на тимчасово окупованих територіях без офіційної реєстрації місця проживання можуть бути:
- військовий квиток із відомостями про проходження військової служби;
- трудова книжка із записами про трудову діяльність;
- документ, що підтверджує право власності на рухоме чи нерухоме майно;
- свідоцтво про базову загальну середню освіту;
- атестат про середню освіту;
- документ про професійно-технічну освіту;
- документ про вищу освіту (науковий ступінь);
- довідка з місця навчання;
- медичні документи;
- фотографії, відео.