Звідки з’являється іржа?
Грибок зимує на залишках заражених обрізаних гілок та листя. Крім цього, спори іржі поширюються вітром та комахами, тому іржа може з’явитися несподівано.
Сприятливі умови для появи іржі – одночасне підвищення температури та вологості (червнева або липнева спека та часті рясні опади), іншими словами, через різкий температурний стрибок, який призводить до сильних ранкових рос, а також вітряна погода.
У чому шкідливість іржі на трояндах?
Іржа помітно послаблює рослину, тому що вражає її головні органи (стебла розтріскуються, листя сохне і опадає), внаслідок чого у троянд послаблюється імунітет. Якщо з іржею зовсім не боротися, то через кілька років ваш розарій може значно спустіти.
Кращі способи профілактики іржі
- Регулярно прибирати та спалювати заражені рослинні залишки, на яких може зберігатися та зимувати грибок. Не може бути й мови про компостування таких рослинних решток.
- Вчасно проводити обрізання троянд, щоб вони краще провітрювалися. Не допускати загущеності.
- Правильно поливати важливо не потрапляти на листя. Висока вологість — вірний шлях до появи різноманітних грибкових захворювань.
- Збалансовано підгодовувати троянди. Добрива повинні бути комплексними, містити всі необхідні макро-, мезо- та мікроелементи: азот, фосфор, калій, кальцій, магній, бор, залізо та інші. Особливо важливо регулярно підгодовувати троянди фосфорно-калійними добривами з мікроелементами. А надмірна кількість азотних добрив часто призводить до жирування і, як наслідок, схильності рослин до захворювань.
- Використовувати імуномодулятори. Можна застосувати, наприклад, такий рецепт: взяти 100 мл 2% розчину саліцилової кислоти та 1 столову ложку нашатирного спирту на 10 літрів води. Обробки робити раз на 10-14 днів. Крім профілактики іржі, така обробка буде чудовою профілактикою марсонії (чорної плямистості).
Чим обробити троянди від іржі?
На думку більшості у боротьбі з іржею на трояндах добре зарекомендували себе такі хімічні фунгіцидні засоби: «Топаз» (Пенконазол), «Стробі» (Крезоксим-метил), «Ордан» (Меді хлорокис та Цимоксаніл).
ВАЖЛИВО! Не варто боятися використовувати хімічні фунгіциди для боротьби з іржею. Проте, необхідно в строгому порядку вживати всіх запобіжних заходів і дотримуватися техніки безпеки при обробках.