Це море особливе – воно єдине у світі має 150-метровий сірководневий шар, а в його глибинах вчені постійно відкривають нових мешканців. Багато які з них перебралися в море з інших водойм, а є й такі, що взагалі не були відомі науці.
Не лише осетри, а й колючі акули та дракони
У Чорному морі мешкають понад 2500 видів тварин, з них близько 200 видів – риби та зовні схожі на них ссавці, такі як, наприклад, дельфіни. Одні з найбільших риб – осетри. Вони живуть у морі, а на нерест ідуть у річки, бо дорослі осетри добре почуваються в солоній воді, а от молодняку легше вижити у прісній водоймі.
З китоподібних у Чорному морі водяться тільки дельфіни – афаліна, білобочка і морська свиня. Чорноморська морська свиня – найменше китоподібне на планеті. Харчується вона в основному бичками, а афаліна полюбляє камбалу та кефаль. Є в Чорному морі і свої акули – катрани, вони не виростають більше ніж на півтора метра. Їх іще називають колючими акулами – спинні плавники у них не лише гострі, але й містять отруйні залози.
До речі, про отруйних мешканців. Біля наших берегів водяться два види отруйних риб – морський дракончик і скат-хвостокол. Отруйні залози у ската розташовані в шипах у середині хвоста, і такий шип здатен пробити навіть обшивку човна. Що стосується морського дракончика, то він – хижак і полює із засідки, зариваючись у ґрунт. Отруйні шипи у нього ташуються на зябрових кришках і на спинному плавці. Отрута ската і морського дракончика для дорослої здорової людини не смертельна, хоча переноситься дуже тяжко й болісно.
З медуз робили добриво і бетон
У Чорному морі водиться понад 30 видів медуз. Найвідоміші – аурелія, корнерот і обелія, яка живе на великій глибині. Аурелія абсолютно безпечна для людини, а от корнерот може викликати легкий опік, який невдовзі минає. У 2009 році в Чорному морі біля Туреччини вчені виявили небезпечну медузу – хрізаору. Біля українських берегів її поки що немає. Хрізаора може викликати значні хімічні опіки, і там, де вона з’являється, навіть закривають пляжі. До речі, медузи можуть підказати температуру морської води – якщо біля берега багато медуз, отже, вода холодна.
У 1970-х роках медузу аурелію використовували на експериментальних сільськогосподарських полях. Медуз відловлювали, різали на шматочки, а навесні перед посівом розкидали їх на полі й заорювали ґрунтом. Так само восени сіяли озиму пшеницю. В результаті підвищувалася врожайність, зменшувалася кількість бур’янів, удобрювався ґрунт. Але коли медуз стало менше, про цей метод забули.
Крім цього, медуз використовували у виробництві бетону. Медузи довго тримають вологу, і коли їх додавали в бетон, він виходив надміцним. Були й інші розробки, наприклад, медуз висушували, і цей порошок використовували при зварюванні металів підвищеної міцності.
З ким дружить рак-відлюдник?
Найзаповзятливіший чорноморський мешканець – це рак-відлюдник. Раніше він селився в раковинах чорноморських молюсків, але після появи в морі рапанів став освоювати їхні раковини і значно збільшився в розмірах. Найкращою «подругою» відлюдника стала актинія, у них навіть намітилася взаємовигідна співпраця: рак возить її на даху своєї раковини, а актинія своїми щупальцями відганяє від відлюдника ворогів.
Найбезкорисливіші санітари моря – краби: вони утилізують мертвих риб, водорості та молюсків. У Чорному морі в тому числі мешкають краб-невидимка, який маскується, саджаючи на себе кущики водоростей, і краб-горошина, який живе в раковинах мідій, іноді разом з живим молюском. Останнім часом у морі з’явилися і краби-новосели, наприклад, китайський мохнаторукий краб. Він риє нори в прибережній зоні, а це створює небезпеку руйнування берегів.
Одні з найрідкісніших мешканців Чорного моря – морські коники. Ця рибка веде малорухливий спосіб життя, і її легко зловити. Тому туристи масово виловлювали морських коників і, висушивши на сонці, робили з них сувеніри. Зараз побачити в морі морського коника – рідкісний випадок.
Чи можна істи мідії?
Чорноморські мідії – одні з небагатьох мешканців моря, які дбають про його чистоту. Саме мідії, очищаючи воду, створюють ідеальні пляжні умови. Тому виловлювати і їсти прибережних мідій не можна – вони накопичили чимало отрут, що з’явилися в результаті розкладання водоростей. Наприклад, отрута нодуларін подібна до отрути блідої поганки – при кип’ятінні вона не розкладається, і жодна термічна обробка не допоможе її нейтралізувати. Як стверджують учені, з’їсти одну прибережну мідію – те саме, що випити відро брудної води. Небажано також ловити біля берега креветок. Найгрізніші вороги мідій – рапани, через яких кількість мідій у морі постійно зменшується.
Незвичайні гості
Час від часу з’являються повідомлення про те, що в Чорному морі з’являються незвичайні для цього регіону мешканці. Наприклад, біля берегів Криму бачили екзотичну рибу-метелика, зубастого групера і червону баракуду. А свого часу рибалки виловили в Чорному морі тропічну рибу-місяць, щоправда, тільки один раз.
Фото з відкритих джерел
Читайте також: