Незабаром розпочнеться останній місяць осені. Але залежно від фенологічних ознак він може стати і впевненим початком зими зі снігом та морозами.
В давнину на день Кузьми і Дем’яна влаштовували проводи осені та зустріч зими. Як правило, у цей час клопоти на ділянці з підготовки до зими завершено, але можуть ще залишатися незначні справи. Основні роботи в саду в листопаді залежать від примх погоди.
Якщо не були проведені деякі роботи у жовтні, то їх завершують у листопаді.
- Перекопування ґрунту навколо дерев та кущів. Розпушують його ближче до гілок і стовбура на невелику глибину, а далі потрібно копати глибше, перевертаючи великі грудки. Це потрібно для вимерзання шкідників та затримки вологи на майбутній сезон.
- Видалення розтрісканої кори з дерев. Процедуру проводять обережно за допомогою шкрябала, а потім спалюють мертві залишки.
- Побілка як зачищених, так і здорових саджанців. Це допоможе створити захист від шкідників.
- Якщо на ділянці залишилися уражені кущі та дерева, то потрібно провести їх обрізання або повне знищення, щоб уникнути поширення інфекції.
- У листопаді при зниженні температури нижче 12 градусів слід провести зрізи живців для майбутніх щеплень, інакше за нижчих показників температури молода кора може підмерзнути.
- Захист молодих саджанців від гризунів. З цією метою стовбури замотують лапником, сіткою-рабицею, капроновими панчохами та іншими матеріалами.
Всі ці роботи в листопаді допоможуть вашому саду пережити довгу зиму, а навесні прокинутися повним сил і готовим до цвітіння та плодоношення.
Читайте також: