Перехід на зимовий час
В Україні зимовий і літній час було введено 1981 року. Дана процедура проводиться для того, щоб заощадити електроенергію, приблизно на 1-3%. Тому восени стрілки годинника переводять на зимовий час – на годину назад, а навесні – на літній, на годину вперед.
В Україні вже неодноразово намагалися скасувати переведення годинників на літній і зимовий час. Остання спроба була навесні цього року. Зокрема, 3 березня Верховна Рада прийняла законопроект “Про обчислення часу в Україні” (№4201) в першому читанні. Цим проектом закону передбачається встановити і закріпити на території України єдиний київський час і відмовитися від подальшого сезонного переведення стрілок годинника. Однак Рада не змогла прийняти проект закону в другому читанні і відправила документ на доопрацювання.
Коли переводять годинники на зимовий час
Тому 2021 року українці знову переведуть стрілки годинника на годину назад, зазвичай це відбувається в останню неділю жовтня. Цього року цей день припадає на 4 ранку 31 жовтня. Це дозволить у вихідний, неділю, спати на годину довше і продовжить добу на одну годину.
Чи всі країни переводять годинники?
- У сучасному світі – 239 країн. З них літній час використовують 78, тобто – 32,6% від загальної кількості.
- У деяких країнах Латинської Америки, розташованих поблизу екватора, пробували ввести перехід на зимовий і літній час, але в підсумку визнали цю справу абсолютно марною, оскільки зона поблизу екватора не має великих сезонних відмінностей у тривалості дня.
- У Північній Кореї переведення годинників сталося під час святкування 70-річчя незалежності країни. Стрілки були переведені на 30 хвилин назад – країна таким чином повернулася до обліку часу, який застосовувався до японської окупації. Державне агентство новин КНДР заявило, що це було зроблено для того, щоб “викорінити спадщину японського колоніального періоду”.
За та проти переведення годинників
Хоча переведення годинників застосовується заради нібито енергозбереження, на сьогодні економічна вигода від цього календарного рудименту досить примарна. В Україні за час незалежності взагалі не досліджували, чи є економічна вигода від цього. Але навіть у Європі, де також переводять годинники, цифри свідчать про мізерний ефект.
Зміна часу не лише економічно неефективна, але й впливає на фізичний стан людини. По-перше, найбільша складність – це перебудова організму до нового графіку життя. Вчені з Американської академії сну стверджують, що переведення годинників істотно погіршує здоров’я людей: викликає інфаркти, депресії і збільшує кількість медичних помилок.
Джерело: ТСН
Раніше опубліковано: Україна знову переведе стрілки годинника на літній час