Долина Центр
Самое популярное


На Закарпатті садівниця вирощує декоративну тропічну рослину

13 окт. 2020 12:37 | №100 0 272 0

Юка нитчаста - нова для багатьох квітникарів рослина. У дикому вигляді вона зустрічається на Ямайці, Бермудських островах, в Мексиці, Центральній Америці, південних регіонах Північної Америки. Відомо близько 20 видів юки. У природі вона росте на сухих сонячних місцях.

Приносить щастя і успіх

За легендами індіанців, гілочки юки колись допомагали кораблям, що збилися з курсу, дістатися берега. Вона нібито притягувала їх до рідних місць. І до цього дня в народі вважають, що юка нитчаста приносить щастя і здоров'я, успіх у справах і бізнесі, а в будинку, де вона росте, панують тиша і спокій, взаєморозуміння і повага.

Згодом рослина перекочувала і в Європу. Спочатку юку дуже довго вирощували в оранжереях. Але з кожним роком популярність її росла. Її стали вирощувати на підвіконнях житлових кімнат. А оскільки рослина ця велика, то власники виносили юку в сади, часто залишаючи її там на зиму під укриттям з мішковини. На території країн колишнього Союзу юку культивують на Чорноморському узбережжі Кавказу та Криму з 1816 року, особливо відома юка нитчаста.

Кращий час для посадки, пересадки, ділення юки - весна. Пересадку вона переносить добре. Цьому сприяє потовщена основа кореневища, яке містить достатньо поживних речовин і вологи. Навіть в жарку погоду їй достатньо одного поливу на тиждень.

Завдяки досвіду, квітникарі прийшли до висновку, що юка нитчаста дуже добре розмножується. А зацвітає молода рослина через 3-4 роки. Дуже важливо вибрати місце для посадки юки. Безсумнівно, хочеться, щоб рослина стало справжньою окрасою ділянки, але не слід забувати і про її потреби.

Не варто висаджувати юку нитчасту в низинних сирих холодних місцях, не можна допускати, щоб на неї лилася дощова вода з дахів будівель, а також розміщувати її «на семи вітрах».

Способи розмноження

Часто квітникарі-початківці, посадивши юку, починають вести спостереження за нею, які не завжди приносять радість: розетка розвалюється і поступово всихають листя. В такому випадку доведеться їх обрізати. Найголовніше - не викидати саму рослину. Досвідчені квітникарі рекомендують дочекатися наступного року - навесні з розетки з'являться нові листочки. А на третій рік рослина може викинути потужний, висотою до 2 м, квітконос і зацвісти.

Через кілька років напровесні можна розділити кущ. Кращий час для посадки, пересадки, ділення юки – весна. Оскільки у дільонок немає свого коріння, висаджують їх у підготовлені пластикові ємності і відразу ж накривають таким же ковпаком. Необхідно помірно їх поливати. Шматки кореневища юки в місцях зрізу присипають товченим вугіллям і пару днів підв’ялюють під навісом, а потім висаджують в лунки на глибину 7-10 см і рясно поливають. Тижнів через три-чотири паростки проклюнуться. В якості розсади можна використовувати і верхівку рослини. Тоді у відокремленої верхівки з підсушеним зрізом потрібно видалити нижнє листя, а решту листя зібрати до центру стовбура, щоб зменшити випаровування вологи. Підготовлений таким чином живець помістити у вологий пісок, накрити плівкою і поставити в тепле місце, що регулярно провітрюється. Через 3-4 тижні після вкорінення юку нитчасту вже можна висаджувати на постійне місце.

Крім верхівки, для вкорінення підходять і частини стовбура юки. Їх викладають в миску з вологим піском, міцно притискають до ґрунту і накривають плівкою. Коли з бруньок з'являться нові паростки, стебло юки розділяють так, щоб в кожній частині був паросток з корінням. Їх розсаджують в різні горщики і доглядають як зазвичай.

Сонце і вода – запорука успіху

Юка дуже невибаглива. Сонце і вода - запорука її цвітіння. Квітконіс після цвітіння видаляють, як і саму стару розетку, коли вона дасть нові.

Слід також пам'ятати, що в півтіні нитчаста юка відчуває себе некомфортно і може втратити яскраве забарвлення. Це потрібно враховувати тим, хто вирішив все-таки поселити на своїй ділянці цю красиву і незвичайну рослину. Для зимівлі їй слід створити комфортні умови. У разі холодної зими - надійно укрити, а в м'яку і теплу зиму - захистити від зайвої вологи. При дуже сильних морозах вимерзає центральна брунька, але рослина відновлюється за рахунок підземних столонів. Юка нитчаста добре розвивається без будь-яких агротехнічних прийомів. Рослина не любить «жирних» ґрунтів, зайвих підживлень, і особливо чутлива до надлишкової вологи.

Лариса Марущак, м. Виноградів, Закарпатська область

Добавить комментарий

Добавить комментарий

Соблюдайте правила комментирования. При несоблюдении, Вы можете быть забанены.

Если Вам надоело каждый раз вводить капчу – потратьте один раз две минуты и станьте полноправным участником соцсети "На пенсии", а главное комментируйте, без всякой капчи, сколько хотите.

Загрузка