Про це під час прес-конференції в Укрінформі розповіла народний депутат, член Комітету ВР з питань здоров’я нації Лада Булах.
“Нові норми цього закону за своєю чергою входять у дію. Зупинюся на трьох із них, які 11 липня вже будуть де-юре імплементовані у життя і людей, та юридичних осіб в Україні. Перша, найголовніша мета цього закону – зменшення шкідливого впливу тютюну, заборона на паління в громадських місцях, вживання будь-яких видів нікотинсодержащих продуктів для куріння, або тих, що горять, або нагріваються. Друга норма, яка набирає чинності – це заборона на паління та ліквідація курилок. Це рудиметарна, архаїчна норма, коли кожного підприємця держава зобов’язувала мати таке місце, навіть якщо у його колективі ніхто не палить. Ми цю норму анулюємо, тому що немає безпечного куріння. Третя норма – право для сільських, селищних, міських рад створювати вільні місця куріння на постійній основі”, – розповіла Булах.
Так, на думку Лади Булах, такими місцями, наприклад, може бути пішохідна вулиця, де проводять час багато людей, сквер чи місце біля лікарні тощо.
Де не можна курити
Курити електронні сигарети (як і звичайні) буде заборонено:
- у ліфтах та телефонах;
- у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
- у приміщеннях та на території навчальних закладів;
- у приміщеннях та на території спортивних та фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури та спорту;
- у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
- у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
- у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;
- у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
- у приміщеннях готелів та засобів розміщення громадян;
- у приміщеннях гуртожитків;
- на дитячих майданчиках;
- у місцях загального використання житлових будинків;
- у підземних переходах;
- у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі таксі;
- на вокзалах та станціях;
- на зупинках маршрутних транспортних засобів.
Забороняється також куріння електронних сигарет в аеропортах, крім спеціально відведених місць.
Відповідальність за порушення закону
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає накладення штрафу 51–170 грн. У разі повторного за рік порушення штрафу становить 170–340 грн згідно зі ст. 175-1 КУпАП.
Також, у громадських місцях, вільних від куріння, має бути розміщено відповідний графічний знак із текстом заборони куріння, вживання та використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для вживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів. Нерозміщення цієї інформації суб’єктами господарювання передбачає штраф у розмірі 1000 грн.
Також для закладів ресторанного харчування за розміщення попільничок, кальяну чи куріння передбачено штраф 3000 грн, при повторному порушенні — 15 тис. грн, для інших суб’єктів господарювання — 1000 грн, при повторному порушенні — 10 тис. грн.