Ключові тези:
На початку травня 2026 року провідні банківські асоціації звернулися до Верховної Ради та Національного банку України з пропозиціями реформувати борговий сектор. Для опрацювання цих ініціатив у парламенті вже створили спеціальну робочу групу, повідомила повідомляє LIGA.net.
Раніше ми розповідали, що правила виїзду жінок за кордон змінили.
Однією з ключових пропозицій стало скасування мораторію на стягнення іпотечного майна. Також банківська спільнота виступає за повернення штрафів і пені за прострочення кредитних платежів.
Крім того, фінансові установи пропонують прискорити процедуру стягнення невеликих боргів через нотаріусів без тривалих судових розглядів та надати третейським судам право розглядати кредитні спори.
Представники фінансового сектору вважають, що нинішні норми суттєво обмежують можливості кредиторів повертати кошти.
Зокрема, Закон №2120-IX, ухвалений після початку повномасштабного вторгнення, забороняє під час воєнного стану вилучати заставні квартири та виселяти боржників навіть у випадках повного припинення виплат за іпотекою. Крім того, діє заборона на нарахування штрафів, пені та інших санкцій за простроченими споживчими кредитами.
Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас заявив, що за нинішніх умов позичальник може роками не обслуговувати кредит, а потім погасити основну суму без додаткових фінансових наслідків.
Противники цієї ініціативи вважають, що запропоновані зміни суттєво зміцнюють позиції кредиторів за рахунок боржників.
Зокрема, юристи попереджають, що йдеться про можливість масового вилучення іпотечного житла, нарахування штрафних санкцій у ході судових спорів та фактично прискорене стягнення боргів за допомогою нотаріальних механізмів.
При цьому підстав для вжиття надзвичайних заходів поки що немає. Так, статистика Національного банку свідчить, що якість кредитних портфелів поступово поліпшується, а частка проблемних активів зменшується з 2023 року.
Експерти переконані, що фінансові установи зацікавлені насамперед у швидкому поверненні коштів за рахунок реалізації заставного майна. Це дозволить оперативно вивільняти фінансові резерви та уникати витрат на тривалу реструктуризацію проблемних боргів.
Нагадаємо, що в Україні не вщухають розмови і обговорення нового Цивільного кодексу. Особливу увагу у цьому документі викликає положення про так звану набувальну давність. Що це означає?
Якщо стороння людина відкрито користується вашим майном понад 10 років, суд може визнати її новим власником. Найбільше ризикують власники покинутих будинків, дач і земельних ділянок, які роками залишаються без догляду.
Читайте також:
Не всі пенсійні гроші, які надійшли на рахунок, можна залишити собі. Пенсійний фонд назвав випадки,…
Кабінет Міністрів оскаржив у Верховному Суді рішення, яким було скасовано постанову №821 щодо виплати пенсійної…
Турбота про літніх родичів - одне з найвідповідальніших питань, з яким рано чи пізно стикається…
Частина українців може більше не подавати показання газових лічильників. Кого це стосується?
Частина українців може отримати гуманітарну допомогу від відомого благодійного фонду. Як це зробити?
Українці дедалі частіше стикаються з труднощами під час запису на безкоштовні лабораторні дослідження у приватних…