Новини

Уряд збільшить виплати “чорнобильцям”: нові суми надбавок і правила

Ключові тези:

  • У проєкті держбюджету-2026 передбачено збільшення щомісячних доплат для пенсіонерів-чорнобильців, які проживають у зонах відселення.
  • Сума надбавки зросте до 2595 грн через підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
  • Право на виплату матимуть лише ті, хто проживав чи працював у цих зонах на момент аварії на ЧАЕС або до 1993 року.

Уряд передбачив у проєкті держбюджету на 2026 рік збільшення виплат пенсіонерам, які проживають у зонах безумовного та гарантованого добровільного відселення після аварії на Чорнобильській АЕС. 

Про це повідомляє Проект Закону про Державний бюджет України на 2026 рік на сайті Верховної Ради.

Раніше ми розповідали, що не так з прожитковим мінімумом в Україні.

Хто з чорнобильців отримає надбавку у 2026 році

Згідно з проєктом держбюджету, непрацюючі пенсіонери, які постійно мешкають у зазначених зонах, отримають право на щомісячну доплату у розмірі 2595 грн. Підвищення обумовлене збільшенням мінімальної пенсії з 2391 до 2595 грн.

Виплата нараховуватиметься громадянам, які жили чи працювали на забруднених територіях на момент катастрофи 26 квітня 1986 року або до 1 січня 1993 року, і мають офіційний статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

Хто не отримає доплату

Доплата не поширюється на тих, хто виїхав із чорнобильських зон після аварії та повернувся згодом, а також на тих, хто зареєструвався там уже після 1986 року. Якщо пенсіонер залишив територію відселення або працевлаштувався поза її межами, виплата автоматично припиняється. Контроль здійснюватиметься через державні реєстри, зокрема Єдиний демографічний та Реєстр соцстрахування.

Скільки платили чорнобильцям у 2025 році

У 2025 році розмір надбавки становив 2361 грн, що дорівнювало прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб. З підвищенням цього показника у 2026 році надбавку також збільшать.

За даними уряду, кількість отримувачів, які підтвердили місце проживання в забрудненій зоні, становить близько 105,2 тис. осіб. Додаткові витрати на виплати оцінюються майже у 300 млн грн, які вже закладено у трансфер Пенсійному фонду.

Нагадаємо, наприкінці 2024 року уряд запровадив виплати для пенсіонерів, які постійно мешкають у Чорнобильській зоні. Станом на квітень 2024 року статус постраждалих від катастрофи мали 639 тис. українських пенсіонерів.

Читайте також:

Метки: держбюджет доплата чорнобильці

Новое на сайте

  • Новини

Не 50 на 50: генетик назвав риси зовнішності, які дитині передає саме батько

Багато рис зовнішності та особливостей організму дитина отримує від обох батьків. Проте деякі характеристики пов’язані…

19.06.2026
  • Новини

День літнього сонцестояння 2026: коли святкують, що символізує, чого не можна робити

З давніх-давен цей період вважався містичним, адже саме до нього наші предки приурочували святкування Купала…

19.06.2026
  • Новини

Обіцяли утримувати та передумали, а будинок вже подаровано: чи можна щось зробити

Часто літні люди переоформлюють єдине житло на дітей чи родичів, в надії на фінансову підтримку…

19.06.2026
  • Новини

Нові правила розрахунку пенсійного стажу: які періоди роботи та навчання можуть «викинути»

Далеко не кожен відпрацьований рік або період навчання в Україні автоматично зараховується до загального пенсійного…

19.06.2026
  • Новини

Додаткова допомога до 7 000 гривень щомісяця: хто може отримати та як це зробити

Фінансова підтримка призначається на пів року з можливістю подальшого продовження. Дізнайтесь, хто може на неї…

19.06.2026
  • Новини

Що не так на кордоні з Польщею: чому українцям відмовляють у в’їзді

Останнім часом українці все частіше стикаються із суворими перевірками під час спроби перетнути польський кордон.…

19.06.2026