Ключові тези:
Як повідомили у Міністерстві соцполітики, в Україні роками накопичувались мільярдні борги за судовими рішеннями щодо пенсій. Тисячі громадян очікують на виплати, але до сьогодні держава не мала чіткого механізму їх погашення.
Раніше ми розповідали, хто із пенсіонерів у віці 65+ отримає адресну доплату до пенсії.
Тепер ситуація змінюється. Кабінет Міністрів України затвердив новий порядок, який встановлює єдині правила здійснення пенсійних виплат на виконання рішень судів — як за минулі періоди, так і поточні.
За останні п’ять років кількість судових рішень щодо пенсій в Україні зросла у 26 разів — до 758 тисяч. Сума боргу перевищує 85 мільярдів гривень. До цього часу не існувало єдиного механізму, який би регулював їх виконання.
На даний час українцям виплачують кошти лише за тими рішеннями, які набрали чинності до листопада 2020 року, а це є порушенням прав людини, яке викликає критичні зауваження Ради Європи і Європейського суду у з прав людини.
Тепер усі виплати — як поточні, так і заборгованість за попередні періоди (ретроспективні рішення) — здійснюватимуться щомісячно, пропорційно до коштів, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду. Це забезпечить регулярність виплат навіть за великої заборгованості.
Видатки на судові виплати чітко розмежують: окремо — пенсії, що фінансуються з держбюджету, окремо — ті, що покриваються за рахунок страхових внесків.
Впроваджується електронний реєстр судових рішень, який буде відображатися у кабінеті пенсіонера на порталі ПФУ. Громадяни зможуть відстежувати статус виплат, а агреговані дані будуть публічними у вигляді дашборду на сайті ПФУ.
За словами першої заступниці міністра соціальної політики Дарії Марчак, новий механізм дозволить українцям отримувати регулярні виплати навіть у разі ретроспективних (за минулі періоди) рішень. Це зробить процес більш прозорим, передбачуваним і справедливим.
«Завдяки новому порядку громадяни, які мають ретроспективні судові рішення, зможуть отримувати щомісяця хоч і не одразу всю суму, але регулярну виплату. Водночас, кожен матиме доступ до інформації: який обсяг рішень перебуває на виконанні та з якою динамікою вони виплачуються. Видатки на ці цілі будуть чітко передбачені в бюджеті ПФУ. Це дозволить сформувати більш прозору, передбачувану та цивілізовану систему виконання судових рішень», — коментує Дарія Марчак.
Вас також можуть зацікавити новини:
Пенсіонер з Одеси цікавиться, як оформити державну допомогу на догляд та що для цього потрібно.…
Зібрали врожай часнику і хочете, щоб він зберігався довго, не втрачаючи смаку та корисних властивостей?…
Такий рецепт особливо оцінять ті, хто шукає швидкий та простий спосіб консервування овочів без зайвого…
Деякі пенсіонери в Україні можуть отримати знижку 100% на оплату житлово-комунальних послуг, а також на…
Громадяни, які відповідають критеріям вразливості, зможуть отримати по 3600 грн щомісяця протягом трьох місяців, тобто…
Із 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України відповідає за призначення та виплату державної соціальної…