Фото: "На пенсії"
Ключові тези:
Раніше ми розповідали, як оформити пенсію українцю, коли не вистачає стажу.
В Україні знову почали обговорювати питання пенсійного віку. Зрозуміло, що багатьом його хочуть підняти, але деяким – навпаки, як це не дивно, знизити.
24 червня на засіданні Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики розглядався відповідний законопроєкт, ініціатором якого значиться Галина Третьякова.
Отже, сьогодні поговоримо про деталі проєкту і його перспективи, адже є ще його альтернативна версія.
Отже, на профільному Комітеті Верховної Ради обговорили низку законопроєктів серед яких був проєкт №5566 про внесення змін до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і його альтернативний варіант №5566-1. Цікаво, що перший варіант проєкту був зареєстрований ще навесні 2021 року, але далі справа не пішла. Дивним чином про документ згадали тільки зараз – “всього” через 4 роки. Невже таки його планують ухвалити? Чи це знову імітація діяльності?
Проєктом пропонувалося два основні пункти.
Якщо мозок відключити та взагалі не думати, другий пункт звучить наче непогано. Але додам трошки математики.
Якщо у жінки є одна дитина, а новий пенсійний вік буде 61 рік. То така жінка піде на пенсію в 60,5 років. Фактично тут все одно є збільшення пенсійного віку, хоча воно і не дуже суттєве. Жінки, які мають двох дітей, просто підуть на пенсію в 60 років, як це і було раніше. І нарешті, якщо жінка народила трьох дітей, тільки тоді за новими правилами її пенсійний вік насправді зменшиться. Він становитиме 61 рік мінус півтора, тобто 59,5 років.
Але є тут ще дещо дуже цікаве.
Якщо ж жінка народила та виховала щонайменше шістьох дітей, тільки тоді пенсійний вік теоретично зменшився б на три роки. Сьогодні б це було 57 років, а за новими правилами – 58. Але тут ми стикаємося з відвертою фікцією, адже жінки, які народили не менше 5 дітей мають право на пенсію в 50 років. Ця норма існує від давніх-давен. Чи цього не знає пані Третьякова? Думаю, знає, – ну як цього не може знати Голова парламентського комітету соцполітики?
Тобто виходить, що це проєкт – просто чергове замилювання очей?
Зазирнемо у пояснювальну записку до законопроєкту. Автори проєкту наче стурбовані вкрай складною ситуацією з демографією в Україні. Населення старіє, народжуваність дуже впала і таке інше. І це констатували ще 2021 року, що вже казати зараз.
В проєкті вказано, що “ще один бебі-бум малоймовірний, і тому надзвичайно важливо покращити пенсійну систему у контексті підтримки матерів, щоб протистояти наслідкам демографічної ситуації, яка склалася в країні”.
Отже, простими словами – аби покращити демографію та стимулювати народжуваність депутати пропонують таку от пільгу – зниження пенсійного віку жінкам, що виховують дітей. І щоб її отримати, треба виростити щонайменше трьох дітей.
Але чомусь є сумніви, чи покращить така доволі дрібна норма демографію? А якщо врахувати всіх інші негаразди в країні та світі загалом? Чи дійсно це збільшить народжуваність?
Якби воно не було, депутати пропонують це запровадити, і тут логіка така – ввести пільгу для матерів, а щоб збалансувати бюджет Пенсійного фонду, решті українців підняти пенсійний вік.
На мою думку, це виглядає просто як прикриття. Мабуть, вже все пораховано, і держава у накладі не залишиться. Частині жінок трошки зменшать пенсійний вік, але для мільйонів його піднімуть. Нагадаю, що від 2011 року почали збільшувати пенсійний вік жінкам – від 55 до 60 років. Тоді також мотивували це необхідністю балансування бюджету Пенсійного фонду. Але цього так і не сталося, діра в бюджеті ще більше зросла. Остаточно пенсійний вік жінкам і чоловікам урівняли 4 роки тому – саме тоді закінчився перехідний період. І депутати одразу подали законопроєкт про підняття віку ще на один рік. Але поспішати з ухваленням не стали. А ще автори проєкту знов посилаються на Європу, мовляв, там пенсійний вік становить щонайменше 65 років, а в деяких країнах вже 67. Вони прямо кажуть, що в цьому питанні нам також треба рівнятися на Європу.
Нагадаю, що від 2018 року відбулося ще одне так зване “приховане” підняття пенсійного віку. Не пряме, а побічне. Коли для призначення пенсії просто почали вимагати більше стажу. Наприклад, якщо людина досягла 60 років, але не має необхідного стажу, то на пенсію вона вийде у 65 років. І фактично це вже давно діє для багатьох українців. Наприклад, щоб цьогоріч вчасно піти на пенсію треба мати 32 роки стажу – і жінкам, і чоловікам – і надалі ця планка зростатиме. А від 2028 року від нас вже вимагатимуть стаж 35 років.
Додам на останок, що альтернативний законопроєкт №5566-1 пропонує зміни в законодавстві тільки стосовно жінок. Наскільки мені відомо, в ньому Галина Третьякова пропонує трохи знизити пенсійний вік жінкам, а для решти громадян його взагалі не чіпати. Тобто на відміну від першого варіанту тут залишається тільки другий пункт.
Але на моє особисте переконання, вона тут просто хоче виглядати “добрим поліцейським”. Наче піклується про жінок і всі ЗМІ тепер напишуть, яка Третьякова гарна, що пропонує зменшити пенсійний вік. То чи за це проголосують наші депутати, і чи дійде це взагалі до голосування, невідомо.
Нагадаю, що Меморандум з міжнародним валютним фондом, який Україна час від часу перепідписує, передбачає відсутність нових пенсійних пільг, зокрема щодо зменшення пенсійного віку будь-кому. За таких обставин зовсім незрозуміло, про що нам, вибачте, “втирають” депутати.
Більше про пенсійний вік для українців і нові ініціативи нардепів на нашому відео.
Вас також можуть зацікавити новини:
З липня більшість видів допомог, які раніше оформлювали у відділах соцзахисту, тепер виплачуватиме Пенсійний фонд.…
На 84-му році життя помер відомий український композитор Ігор Поклад. Його хіти «Ой, летіли дикі…
Хочете, щоб ваша цибуля зберігалася довго? Дізнайтесь, як не проґавити ідеальний момент для збору врожаю.
Цей домашній сир має насичений смак і щільну текстуру, як у справжніх сироварів. А головне…
Пенсія в Україні зросте, але не настільки, щоб покрити реальні витрати. Які цифри заклали урядовці…
Помилка в одному числі – і сума у платіжці зростає в рази. Як цього уникнути…