Раніше ми розповідали, на які доплати до пенсій мають право пенсіонери.
Це далеко не перший випадок, коли людина зазирає до свого особистого кабінету на порталі електронних послуг Пенсійного фонду, але не може розібратися, що до чого. Тож на конкретному прикладі розглянемо цю ситуацію.
Наш підписник Віталій запитав, як розраховується надбавка за понаднормовий стаж для тих, хто отримує пенсію по інвалідності.
“Вперше пенсію по інвалідності ІІІ групи призначили, коли мені було повних 37 років. Страховий стаж на момент призначення пенсії складав 17 років і 5 місяців. В особистому кабінеті побачив, що понаднормового стажу в мене 4 роки. Чому саме 4 роки? Я не розумію”.
Отже, спочатку нагадаю, що пенсія по інвалідності ІІІ групи становить 50% пенсії за віком. Тобто для початку треба порахувати, якою б потенційно була пенсія за віком. Її розмір залежить від стажу і зарплати.
Як відомо, за кожний повний рік стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток від її основного розміру. Але максимум – це на один відсоток від мінімальної пенсії, яка наразі становить 2361 гривню. Виходить в кращому випадку 23 гривні 61 копійка за кожен перепрацьований рік. А може бути й менше.
Отже, спочатку ми вираховуємо розмір пенсії за віком разом з доплатою за стаж, а потім, щоб визначити розмір пенсії по інвалідності ІІІ групи, беремо від отриманої суми 50%, тобто ділимо її навпіл.
Пенсія по інвалідності ІІІ групи = Пенсія за віком + Доплата за стаж /2
І ось тут є важливий нюанс. Коли призначається пенсія по інвалідності, до стажу додатково зараховується період з дня встановлення інвалідності до дня, коли б людина досягла пенсійного віку. Якщо взяти конкретний приклад, то бачимо, що людині оформили пенсію по інвалідності в 37 років.
До пенсії за віком в 60 років залишається ще майже 23 роки. Це і є додатковий стаж. До нього додаємо 17 років фактичного стажу і таким чином пенсія за віком, з якої обчислюється пенсія по інвалідності призначається з урахуванням майже 40 років стажу – 39 з копійками. А все, що більше за 35 років для чоловіків – це вважається понаднормовим стажем. Таким чином в цьому випадку бачимо 4 повних роки понаднормового стажу.
Уточню, що тим, хто пішов на пенсію до жовтня 2011 року доплату за понаднормовий стаж рахують за кожен повний рік роботи понад 20 років для жінок і понад 25 років для чоловіків. Тобто планка на 10 років менша.
Важливо, що коли людина переходить з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, додатковий стаж втрачається. Його рахують тільки під час обчислення пенсії по інвалідності або по втраті годувальника. Це свого роду компенсація від держави на випадок інвалідності, коли людина втрачає працездатність і не може потенційно відпрацювати наступні роки до пенсії. Тому є випадки, коли переходити з пенсії по інвалідності на пенсію за віком невигідно.
Тим більше якщо йдеться про інвалідність II або І групи. Адже в цих випадках пенсія призначається в розмірі 90 і 100% пенсії за віком відповідно. Та ще і враховується додатковий стаж.
Зверну увагу ще на один важливий нюанс, коли за кількість понаднормового стажу хвилюватися не варто. Теоретично уявімо, що пенсія за віком відносно невелика, бо, наприклад, у людини була невелика офіційна зарплата. Припустимо, пенсія за віком разом із доплатою за стаж становить навіть 4000 грн. Якщо треба визначити розмір пенсії по інвалідності ІІІ групи, то ми цю суму ділимо навпіл. Виходить 2000 гривень.
Є постанова Кабміну, згідно з якою жодна пенсійна виплата не може бути менше за прожитковий мінімум. Це постанова №265 від 26 березня 2008 року.
Таким чином цю суму автоматично підтягують до 2361 гривні. Ба більше, від 1 березня діє інша постанова уряду, згідно з якою наявність 30 років стажу у жінок і 35 років у чоловіків гарантує пенсійну виплату в сумі не менше 3323 гривні, для осіб, яким не виповнилося 70 років, навіть якщо такі особи працюють. Тут йдеться про постанову від 25 лютого 2025 року №209 стосовно цьогорічної індексації.
Тобто пенсія з усіма надбавками не може бути менше вказаної суми за достатнього стажу. Це розповсюджується і на пенсії по інвалідності, де враховується додатковий стаж. Таким чином, виплату в нашому уявному прикладі можуть підтягнути ще на майже 1000 гривень і вона складатиме 3323 гривні. В цьому випадку дрібна доплата за понаднормовий стаж абсолютно губиться, не відчувається і фактично втрачає сенс. За чотири роки понаднормового стажу можна отримати максимум майже 95 гривень – по 23,61 за кожен рік. А якщо це пенсія по інвалідності ІІІ групи, то цю доплату ділимо навпіл, що дасть всього 47 гривень і 22 копійки!
І ця доплата входить до загального розміру вказаної мінімальної виплати, а не встановлюється зверху. Тож на практиці вона може бути відчутна або коли пенсія значно більше, або коли встановлена інша група інвалідності.
Більш детально – у нашому новому відео.
Вас також можуть зацікавити новини:
Ця квітка має не тільки царську красу, але й неповторний аромат. Троянда також вважається лікарською…
До редакції звернулася Марія Сологуб, яка має інвалідність ІІ групи. Вона повідомила, що з року…
Хочете отримати хороший урожай томатів і перцю? Варто підживити рослини простим розчином, який прискорить їх…
Це печиво в дитинстві любили абсолютно всі. Згадайте цей смак, приготувавши «Каштани» за простим рецептом.
Частина українців можуть зареєструватися на отримання нової грошової допомоги від благодійної організації. Потрібно заповнити онлайн-анкету.
Частину паперових пенсійних посвідчень можуть визнати недійсними. Хто не зможе скористатися пенсійним та з чим…