Новини

В Україні затвердили новий порядок зарахування закордонного стажу: що змінилося (відео)

Уряд нарешті ухвалив дуже важливе рішення стосовно пенсій. Хоча зроблено це із кричущим порушенням встановлених законом термінів. Відповідний закон було ухвалено ще у квітні 2024 року, а порядок до нього Кабмін чомусь не міг затвердити понад рік. Тому закон фактично не працював.

Раніше ми розповідали, як перейти з одного виду пенсії на інший.

Чому закордонний стаж зараховуватимуть умовно

Отже, 25 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон №3674, яким внесла зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема закон передбачає, що тепер для призначення пенсій в Україні має зараховуватися стаж за кордоном, навіть якщо Україна немає пенсійної угоди з такою країною і навіть якщо страхові внески за час такої роботи до Пенсійного фонду України не сплачувалися. Йдеться майже про всі країни світу, окрім Росії.

Але тут є важливе застереження: зарахування такого стажу має відбуватися тільки за умови, що людині не вистачає стажу для призначення пенсії за українським законодавством.

Нагадаю, щоб вчасно вийти на пенсію за віком в Україні в 60 років сьогодні треба мати не менше 32 років стажу. Наступного року, вимагатимуть вже 33 роки стажу. А від 2028 року знадобиться вже не менше 35 років. Це стосується як чоловіків, так і жінок.

Отже, якщо у людини є лише 30 років стажу, і на сьогодні їй не вистачає два роки, то їй зарахують також і закордонний стаж, якщо такий є. І ось тут дуже важливий нюанс – цей стаж буде суто умовним, щоб людина отримала право на вчасну пенсію. Але до розрахунку самої пенсії такий закордонний стаж не візьмуть до уваги, тобто він не впливатиме ані на коефіцієнт стажу, ані на розмір пенсії.

Чому уряд саботує рішення Верховної Ради

Тут зроблю ліричний відступ. Правила зарахування закордонного стажу мав додатково затвердити Кабінет Міністрів, про що написано в самому законі. На це уряду було відведено три місяці з дня опублікування закону. Закон ухвалили у квітні минулого року. оприлюднили тільки через майже два місяці – 22 червня. Тобто Кабмін мав затвердити Порядок ще до – увага! – 22 вересня 2024 року, чого тоді не зробив.

Уявіть собі, на початку грудня 2024 року на сайті «На пенсії» вийшло моє інтерв’ю з Дариною Марчак – це перша заступниця міністерки соціальної політики. Так от вона визнала, що уряд затягнув з ухваленням цього рішення, але запевнила, що його затвердять до кінця року, підкреслю – до кінця минулого 2024 року!

І що ми бачимо? Кабмін це рішення затвердив тільки 16 травня! Тобто минув понад рік, з моменту прийняття самого закону. Важко уявити, скільки людей через таку недбалість не змогли вчасно довести своє право на призначення пенсії, бо закон про зарахування закордонного стажу вже був, а порядку зарахування такого стажу досі не було. І це не перший приклад бездіяльності уряду. І це лише те, що я знаю з пенсійних питань. Дивно, що ніхто не несе за це відповідальність, адже бачимо тут пряме і відверте порушення закону.

Як будуть зараховувати закордонний стаж

Ну, а тепер по суті. Хоч і з запізненням, але Порядок підтвердження та зарахування періодів роботи в іншій державі все ж таки ухвалили.

Отже, Порядок ще раз підкреслює, що мова йде лише про стаж, який зараховується умовно для визначення права на пенсію, якщо українського стажу не вистачає.

При цьому цей порядок не розповсюджується на ті країни, з якими Україна має двосторонні угоди. Нагадаю, що це, зокрема: Латвія, Литва, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія і Португалія, а також Румунія і Монголія.

Отже, тепер за новим порядком стаж в інших країнах умовно зараховується на підставі підтвердних документів. Підтвердними документами вважаються будь-які документи у формі довідок і виписок, виданих іншою державою. Отже, про якусь конкретику і чітку форму довідки не йдеться. Зверніть увагу – щоб ухвалити такий недолугий порядок знадобився цілий рік!

Звісно, в порядку є певні додаткові нюанси. Якщо, наприклад, людина працювала в Німеччині, та за німецьким законодавством їй такий стаж там врахували б, то і в Україні для визначення права на пенсію його врахують. Головне, щоб в Німеччині таку довідку видали. Звісно ж відповідні документи мають бути легалізованими належним чином, наприклад мати апостиль. Це спеціальний штамп, який проставляється на офіційних документах, щоб засвідчити їхню справжність для використання в інших країнах.

Якщо за змістом наданих документів неможливо підтвердити зарахування закордонного стажу або якщо особа не надала таких документів, працівники Пенсійного фонду України протягом п’яти робочих після надходження заяви про призначення пенсії мають подати запит до Міністерства закордонних справ, щоб отримати підтвердні документи за дипломатичними каналами. Не знаю, як це буде відбуватись на практиці, але варто цю норму запам’ятати – адже постанова зобов’язує Пенсійний фонд допомагати з витребуванням необхідних документів.

Про зарахування радянського стажу можете прочитати у публікації “Стаж, набутий до 1992 року рахуватимуть по-новому”.

Більше про зарахування закордонного стажу – дивіться у нашому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Новини

Магнітні бурі на неділю, 6 липня – який вплив на здоров’я

Магнітні бурі впливають на здоров'я багатьох людей, і щоб добре підготуватися до складного періоду, потрібно…

05/07/2025 21:55
  • Новини

Обмін паспортів: кому потрібно терміново обновити документи

Деякі паспорти можуть втратити чинність – і ви залишитися без документа. Що саме стати причиною…

05/07/2025 21:03
  • Новини

Отримувачі соцвиплат мають пройти перевірку, інакше допомогу призупинять: хто потрапив до списків

Частина отримувачів соцдопомоги може опинитися без виплат – і причина в новій процедурі, яку запровадили…

05/07/2025 20:00
  • Новини

Повного страхового стажу не потрібно: хто може вийти на пенсію, пропрацювавши 10 років

Цей виняток у пенсійному законодавстві стосується не всіх, але якщо ви підпадаєте під категорію –…

05/07/2025 18:54
  • Дача

Культури для тіні, півтіні та сонця: що і де садити в саду та на городі, щоб добре росло

Здається, що в тіні росте лише трава? Насправді є десятки культур, які чудово почуваються без…

05/07/2025 16:37
  • Новини

Хрусткі рулетики з кабачків у паніровці: розлетяться за хвилину

Ці кабачкові рулетики зникнуть зі столу швидше, ніж ви встигните подати до них соус. Неймовірний…

05/07/2025 15:11