Фахівці Юридичного порадника ВПО радять спочатку з’ясувати принципову різницю між заповітом та договором дарування.
Читайте також: Українців можуть позбавити права на спадщину: кого це торкнеться
Цивільний кодекс України передбачає, що за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.
А заповіт, відповідно до ст. 1233 цього ж Кодексу, є особистим розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Варто пам’ятати, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто це не тільки майно, а й, наприклад, борги.
Коли укладається договір дарування, то перехід права власності на майно відбувається одразу після підписання. У випадку із заповіту спадкоємець набуває право власності тільки після смерті спадкодавця, а також прийняття та оформлення спадщини.
Договір дарування є правочином щодо відчуження. Без правовстановлюючих документів на нерухоме майно його укласти не вдасться.
У заповіт можна внести таке майно, адже нотаріус не перевіряє право власності, а лише встановлює особу та її дієздатність. Утім спадкоємець не зможе оформити нерухомість без правовстановлюючих документів. Нотаріус не видасть свідоцтво про право на спадщину на майно.
Тому варто подбати про відновлення втрачених документів на нерухоме майно за життя спадкодавця. Якщо втрачено оригінал документа, що встановлював право власності на будинок, квартиру чи іншу нерухомість, варто в першу чергу звернутися до нотаріуса, який посвідчував такий документ, або до органу місцевого самоврядування, який такий документ видавав, із заявою про видачу його дубліката. Якщо такої можливості немає, то питання може вирішитись в судовому порядку.
Вас також можуть зацікавити новини:
Курячий холодець з горошком виходить надзвичайно смачним, а завдяки овочам - і надзвичайно красивим, що…
Через збройну агресію Російської Федерації проти України громадяни України отримали матеріальні та моральні збитки. За…
До редакції надходить чимало листів із питаннями, на які пенсіонери самостійно не можуть знайти відповіді.…
Захистіть вашу картоплю від її головного шкідника – колорадського жука. Для цього не потрібно використовувати…
Здивуйте своїх рідних та гостей незвичайним салатом, який нагадує один з головних символів Великодня. Але…
Не всі українці знають, але окрум субсидій і пільг можна отримати ще одну грошову допомогу…